Про те, що дітям необхідне фінансове виховання, стверджують багато експертів, фінансистів, психологів і батьків, які вже отримали гарні результати після ознайомлення дітей з уроками зі фінансової грамотності. Про які фінансові поняття необхідно розповідати дітям із дитинства, аби виховати надалі успішних людей?

1. Гроші. Що таке гроші? Їхні різновиди. Навіщо людині потрібні гроші? Що таке кишенькові гроші? Про всі ці питання дитині слід починати розповідати вже з 3-х років, щороку додаючи більше інформації та фінансових понять, що з ними пов’язані. Дитина повинна знати головне — гроші є невіддільною частиною нашого життя, їх необхідно вміти заробляти та рахувати. Утім, не все можна купити за гроші. Людські цінності повинні переважати.

2. Скарбничка. Дитина повинна знати, що це таке, а краще мати скарбничку. Яка вона буде — це можна вирішити разом із батьками. Ваш син чи донька навчаються накопичувати гроші. Скарбнички наразі різноманітні (скляні, залізні, у формі тварин, машин, предметів тощо). Можливо, дитина хоче бачити, як поповнюється її «багатство» та в будь-який час відкрити-закрити кришку, додати або вийняти копійки чи купюри. Або бажає накопичувати та не бачити, скільки вже назбирала, аби потім це стало приємним сюрпризом.

3. Гаманець. Після того, як дитина почне отримувати кишенькові гроші, їй неодмінно буде потрібен особистий гаманець. За допомогою нього малюк навчиться обережно ставитися до грошей та цінувати їх.

4. Сімейний бюджет. Це складне поняття, що опанували повністю навіть не всі дорослі. Тому поступово потрібно пояснювати дитині: з чого складається сімейний бюджет, що таке витрати та дохід, як батьки заробляють гроші та чому виникають матеріальні труднощі.

5. Ціна та товар. Дитина колись (6–8 років) самостійно піде до магазину, тому вона повинна знати, що таке ціна за конкретний товар, що вона інколи різниться в різних місцях. Дитина повинна вміти порахувати здачу в магазині. Вона повинна мати уявлення про піар та розуміти, що не завжди дорогоцінні товари корисними та якісними, здебільшого відіграє роль бездоганна робота рекламної компанії.

6. Банк. Дитина повинна розуміти: що це за «будинок», де багато людей виконують якісь операції з грошима; наразі існують електроні гроші; багато фінансових операцій проводять через інтернет. Про всі «грошові справи» можна дізнатися на сайтах банків, відвідати спеціальну екскурсію для дітей.

7. Банківська картка. Про неї слід знати та розуміти, навіщо вона потрібна. Адже сьогодні майже всім пенсії, стипендії, заробітну платню нараховують на кредитки. Існують дитячі карти, що можна зробити дитині вже із 7 років. Необхідно навчити сина чи доньку користуватися кредиткою, адже трапляється, що дитині самостійно доводиться сплачувати товар у магазині, купувати ліки в аптеці, поповняти рахунок на мобільний телефон.

8. Банкомат. Дитина повинна розуміти: що це за «машина», яка видає гроші; існує інкасаторський автомобіль, що привозить гроші; інкасатори кладуть їх в банкомат, щоб інші могли зняти та витрачати на особисті потреби. Старшу дитину обов’язково потрібно навчити користуватися банкоматом, розповісти про правила користування та безпеку, ознайомити з номерами гарячої лінії банку та контакт-центром. Слід навчити спілкуватися з працівниками банку.

9. Депозит. Це досить серйозне фінансове поняття, основний сенс якого в тому, що є можливість отримати проценти лише за те, що гроші знаходяться в банку на особистому рахунку. Дитині необхідно розповісти про це, можливо навіть відкрити депозит на якийсь час, аби вона бачила, що дійсно є якийсь пасивний заробіток. Можна показати їй, як це працює наочно. Узяти якусь конкретну суму з кишенькових дитини та домовитися через який саме час, батьки повернуть назад гроші з певним процентом.

10. Інвестиції. Про інвестиції також слід розповідати дитині та пояснювати це поняття. Інвестиціями зазвичай користуються успішні люди, які працюють за ефективними законами бізнесу. Не зайвим буде розповісти дитині: що зараз активно діє підприємницька діяльність; про її принципи дії; що кожен може себе спробувати в ролі бізнесмена та почати продавати якийсь товар, або вкласти якусь суму в прибуткову справу. Можна наочно показати принцип дії на іграх (наприклад, «Монополія») та проаналізувати, за якою саме системою це працює.

Ось 10 основних фінансових понять, про які варто знати кожній дитині. Батькам необхідно знайти час та бажання донести до своїх дітей цю інформацію. У які способи це робити — обирати вам, але краще, якщо в сім’ї фінансове виховання займатиме не останнє місце, адже від цього залежить, як саме людина розпоряджатиметься своїми фінансами у майбутньому.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: