Трапляється, коли водночас в одному місці перебуває багато дітей різного віку: родинні свята, дні народження друзів тощо. Традиційно це питання взагалі не розв’язуються: діти граються, як можуть. Що ж робити, коли найстаршій дитині 11, молодшому тільки 2, а навколо бігають ще кілька малюків у віці від 4 до 9 років?

Усе дуже просто: грайте в ігри, що цікаві всім. Вони сприяють тому, щоб наймолодші наслідували поведінку старших, училися на їхньому прикладі спритності та кмітливості. А старші діти завдяки спільним іграм вчаться бути відповідальними. Батькам залишається лише пропонувати нові завдання і трохи коригувати процес.

«Велика плутанина»

Спочатку в ролі ведучого може бути хтось дорослий або найстарша дитина, якій ви розкажете головний секрет гри. Поясніть дітям правила. Ведучий уголос промовляє назву частини тіла. Коли він це робить він також повинен узятися за неї. Наприклад, він кричить «Вухо!», водночас торкається рукою свого вуха. «Ніс» — за ніс і так далі. У гру можна додавати одяг або взуття, а потім інші навколишні предмети.

Через деякий час ведучий починає навмисно заплутувати учасників і постійно помилятися. Він називає вухо, а насправді береться за руку. Головне завдання гравців — уважно слухати і показувати тільки на ту частину тіла, про яку йдеться. Надалі ведучим може бути малюк будь-якого віку, обирайте його за допомогою лічилки, щоб усе було чесно. Ця гра сприяє розвитку уваги та швидкості реакції.

«Гра у казку»

Для проведення цієї гри вам знадобиться проста і зрозуміла казка. Звісно, не завжди знайдеться попідруч книжка, але ми живемо у еру смартфонів, тому знайти що почитати дітям буде не важко. Найкраще стане в пригоді історія із нескладним сюжетом з багатьма героями.

Прочитайте дітям казку або запропонуйте це зробити найстаршій дитині. Якщо дітей, які вміють добре читати двоє чи більше, нехай вони читають по черзі. Після цього всі разом перекажіть зміст казки. Далі попросіть кожну дитину назвати вам героя, якого вона запам’ятала. Хто кого назвав, той і буде його зображувати.

Тепер ви можете наново читати казку, а діти будуть її відтворювати. Іноді молодшим рольові ігри даються важко, тому попросіть їх бути режисером або введіть додаткового персонажа, якому майже не потрібно нічого робити.

«Не розкажи, а покажи»

Жестові ігри будуть корисними для всіх дітей. Нехай старші діти цитуватимуть строки із дитячої пісеньки або розповідатимуть вірш, і водночас жестами зображатимуть, що відбувається, а малюки повинні все це повторювати. Якщо мало хто зможе пригадати цікаві вірші, допоможе інтернет. Тоді ведучим краще обрати дорослого, а діти по черзі відтворюватимуть те, що він скаже вголос.

Для молодших дітей ця гра цікава різноманітними рухами, а для старших — змістом, ритмом і можливістю навчити інших чогось нового.

Ігнорування дітей на великих святах — велика помилка. Не лінуйтеся, та запропонуйте дітям одну з наведених ігор. Вони можуть набути безцінного досвіду спілкування не тільки з однолітками, але й з молодшими та старшими дітьми.