Що таке уява, напевно, знає кожний малюк, адже з самих перших ігор ми дуже часто говоримо: «Уяви, що…», «Нуж бо разом уявімо, що ми…». Отже, дитина розуміє: для того, щоб щось придумати, усім нам необхідна уява. Коли люди уявляють. то в їхній свідомості виникають різноманітні психічні образи.

Уява дошкільників значно яскравіша та оригінальніша, ніж доросла, але її теж потрібно розвивати. Усі образи дитячої уяви базуються на тих враженнях та знаннях, що вони отримують у реальному житті, тобто завдяки накопиченню певного досвіту. Творчі ігри стануть найкращім і найцікавішим способом розвитку уяви. Завдання батьків: знайти час, щоб погратися у розвивальні ігри разом зі своєю дитиною.

«Наш внутрішній мультфільм»

Запропонуйте дитині послухати вашу історію. Нехай це буде дуже проста коротка розповідь, наприклад: «Зима. Ранок. Ми приїхали на дачу і вийшли на двір. Яскраво світить сонце і зовсім не холодно, всюди багато снігу…» Зупиніться на цьому, і попросіть дитину вигадати продовження історії. Малюк повинен уявити, що відбуватиметься далі. На якомусь моменті зупиніть дитину і повідомте їй про те, що тепер ваша черга розповідати. Маєте якомога далі відвести дитину від її запланованого сценарію, змусити її вибиратися зі складних ситуацій.

«Домалюй»

Цю гру краще пропонувати групі дітей на дитячих святах, але можна пограти вдвох або втрьох, якщо у вас є ще діти. До гри батькам потрібно підготуватися: візьміть кілька аркушів паперу (не більше ніж 7), намалюйте на кожному різні елементи предметів. Наприклад, це може бути силует будинку або дерева чи прості геометричні фігури. Найважливіше те, щоб зображення не були конкретними і давали дитині простір для уяви. Далі запропонуйте дитині домалювати кожну фігуру так, щоб утворилося щось матеріальне та осмислене, що існує у реальному житті. Нехай після виконання вправи малюк розповість, що він намалював і чому.

Якщо учасників було більше одного, розіграйте серед них призи за найоригінальніший, найяскравіший та найшвидший малюнок. Крім того, якщо ви в дорозі, замість аркушів можна використовувати смартфон або планшет.

«Знайди схожість»

Гра буде дуже доречною, коли вам більше нічим зайнятися. Наприклад, якщо ви довго чекаєте на автобус. Запропонуйте малюкові дуже просте завдання: подивитися на предмет або об’єкт та розповісти, на що вони схожі та що нагадують. Поміркуйте над образами хмар у небі, гілок дерев, тіней на землі, морозних візерунків на склі тощо.

На перший погляд ці ігри здаються занадто простими, але вони дуже корисні для дітей. Без уміння уявляти чіткі та яскраві образи справжня творчість просто не існуватиме. Отже, уяву малюків потрібно розвивати. Для цього не варто шукати складні методики, достатньо запропонованих ігор та їхніх ускладнених або доповнених модифікацій. Батьки самі можуть додавати правила та ставити нові умови!