Рольова гра — це перша школа людських відчуттів. Граючи певну роль, дитина приміряє на себе не тільки матеріальні атрибути, але й відчуття та емоційний стан.

Щоб дитина почувалася впевненішою у грі з однолітками, проявляла ініціативу та була готовою до нового, спробуйте спочатку погратися з нею самі. Наведемо кілька прикладів найулюбленіших «родинних» дитячих рольових ігор. Кожна з них чогось навчає, щось виховує і приносить задоволення.

«Чарівна кухня або запрошуємо до столу»

Метою цієї гри є навчити дитину запам’ятовувати назви посуду та меблів, закріпити поняття «праворуч-ліворуч» та «великий-маленький». Якщо ви чекаєте на гостей, запропонуйте малюкові просту гру, де ви будете «поваром», а він — «офіціантом». Скажіть йому, що до приходу першого гостя все повинно бути готово. Якщо ви нікого не чекаєте, то трапезу можна готувати для лялькової родини.

Спочатку назвіть те, що потрібно бути на столі вже зараз: скатертина, серветки, тарілки та інший посуд. Порахуйте разом із дитиною, на скількох гостей чекаєте і де кожен з них повинен сидіти. Під час гри дитина почуватиметься самостійною, зрозуміє, що повинен робити господар і як слід поводитися за столом.

«Родина, або доньки-матері»

Традиційна гра, у яку грають абсолютно всі діти. Вона буде доречною і для вузького родинного кола, і для веселого вечора з гостями. Спочатку потрібно розподілити ролі між усіма охочими, але робить це так, щоб роль дитини була новою. Нехай вона буде «бабусею», а бабуся — «онукою». Щоб гра була цікавішою, а всі учасники краще увійшли в ролі, додайте головних атрибутів: дітям — іграшки, «дідусеві» — газету тощо.  Перед початком гри обговоріть усі основні дії, що виконуватимуть гравці.

Грати можна по-різному. «Родина» повинна бути не тільки «справжньою», члени «родини» можуть бути тваринами або навіть роботами з надприродними можливостями. Також можна змінювати і місце дій — достатньо тільки уявити, що ви знаходитися не у власній квартирі, а на далекій планеті.

«Рятувальники»

Гра для тих, кому набридли старі сценарії та хочеться спробувати чогось незвичайного. Запропонуйте дітям або дитині уявити таку ситуацію: маленький котик або ведмедик застряг на дереві, а всім учасникам потрібно розробити алгоритм поведінки людей у такій ситуації. Нехай роль «постраждалого» виконує якась іграшка, одна дитина або тато буде мужнім «рятівником», інша — «лікарем», який повинен оглянути тваринку після вдалого порятунку, а мама стане «журналістом», який висвітлює цю незвичайну ситуацію по телевізору.

Завдяки цій грі дитина зможе приміряти на себе нові ролі, проявити фантазію, дізнатися багато нового про різні професії.

Узагалі, сценарій будь-якої з цих чи інших ігор можна змінювати на свій розсуд. Головне, щоб запропоновані зміни були зрозумілі всім учасникам. Завдання батьків: не тільки пограти з дитиною, але й навчити її ураховувати бажання інших, обстоювати свою думку, будувати спільні плани та разом відтворювати їх.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: