Дитина кричить на весь коридор, тягнеться за банкою з водою, а їй не дають, виривається, перекидає на себе, рідина розливається на стіл, підлогу та ковдру й на оточуючих. Ви уявили, що малюк у лікарні? Або, можливо, подумали, що вдома мати знущається з немовляти, проводячи якісь важливі маніпуляції? А ні, не вгадали! Це просто невгамовна матуся привела свого малюка  на розвивальні заняття. Дитина хотіла попити водички зі склянки, а то була вода для малювання фарбами, їй не дали — й тут зчинилося…

Дитячий крик був таким, що у мати назавжди зникло бажання відвідувати з дитиною будь-які розвивальні центри. «Я не знала, куди себе подіти, мало того, що син налякав усіх дітей, які там були, так перелякалися і дорослі, на галас прибігли інші викладачі, педагоги. А він горлає! Мені здалося, що він так гучно й дзвінко ніколи в житі не кричав. А спочатку, як туди прийшли, малюк удав, наче там узагалі нікого немає, нічого не повторював за педагогом, не долучався до спільної гри з дітьми, хоча в садочок успішно ходив уже півроку, з дитячим колективом був знайомий. А ця клята банка з водою спрацювала, як вибух. Хоча із собою, як належить, була маленька пляшка з водою, але то вже не врятувало, — згадує горе-матуся. — Проте, коли я привела сина на гімнастику він відразу побіг до всіх діток і охоче почав виконувати всі вправи, займається і йому дуже подобається!»

Отже, чи потрібно розвивати дитину в ранньому віці? Це питання ставлять майже всі батьки. Одні батьки ведуть на всілякі розвивальні ігри вже 5–6 місячних немовлят і все добре на радість матусі й дитині. А в інших це не виходить, навіть, коли малюкові виповнилося 3 роки.

У кожному випадку, усе дуже індивідуально, тому батькам слід дивитися на свою дитину, робити особисті висновки. Пропонуємо вашій увазі поради, що допоможуть батькам визначитися.

1. Розвивайте дитину вдома. Ніхто краще не зможе донести до дитини нову інформацію так, як любляча мама. До того ж не страшні істерики, мокрі штанці та погане самопочуття. Сьогодні існує безліч способів розвивати свого малюка — література, аудіо- та відеоматеріали тощо.

2. Ураховуйте уподобання та індивідуальні особливості дитини. Одні діти добре розвиваються фізично, але мають затримку в мовленні. Інші — зрозуміло говорять уже у 1,5 роки, але ще погано тримаються на ногах. Кожні діти мають свої здібності та вподобання в їжі, одязі, а також в іграх. Про це не слід забувати.

3. Переконайтеся, що дитина здорова та не голодна. Перед розвивальними заняттями потрібно завжди підготуватися: оцінити загальний стан дитини, вибрати вдалий час, коли дитина сита, не хоче спати чи пити.

4. Не вимагайте забагато від дитини. Діти здебільшого непосидючі, їм важко зосередитися та перебувати на одному місці багато часу. Тому дозуйте нові знання та розвивальні ігри, робіть перерви та не перенапружуйте дитину.

5. Не поспішайте. Чим доросліше дитина, тим легше їй опанувати якісь навички. Не існує єдиної системи розвитку дітей, адже все залежить від багатьох факторів. Завжди тримайте певний баланс.

І тоді не поставатимуть подібні запитання, ви самі зрозумієте, що саме потрібно вашій дитині для гармонійного розвитку.