Психологи та бізнес-експерти одностайно стверджують, не слід змушувати дитину вибирати професію за батьківським бажанням. Ви маєте право дати пораду, але обирати за неї не варто. Адже потім доведеться зіткнутися з небажанням студента навчатися, а згодом, ваша вже доросла дитина не захоче й працювати в сфері, що їй не подобається. Завжди пам’ятайте, що дуже важливо допомогти синові чи доньці визначитися з майбутньою справою життя якомога раніше.

Чому, чим раніше, тим краще визначитися з майбутньої справою?

Ці приклади з життя яскраво відповідають на це питання. Як, наприклад, в одній сім’ї, Сашка вивчили на юриста в престижному університеті, а він півроку попрацював за професією та звільнився. І почалося… У менеджери подався, згодом — у торгові представники, потім бізнесом намагався зайнятися, та все марно.  У результаті влаштувався на якийсь завод, перекваліфікувався й працює там лише тому, що годувати сім’ю чимось потрібно. За плечима престижна вища освіта, а нічого не вдається, бо час витрачено на справу, якою людина ніколи не хотіла займатися. В інших сферах тепер зазнає невдачі, бо бракує знань, вже не має такого ентузіазму, як у студентські роки. А головна причина — ніколи не було зосередженості на одній справі — справі життя!

З подібною проблемою зіткнулася й дівчина Олена. Її батьки примусили вступати в медичний університет. Дівчина вже студенткою відчула, що навчання її гнітить, тому дуже часто «завалювала» сесію. Батьки витратили на її освіту купу грошей, а вона, попрацювавши, лише на практиці зрозуміла, що ніколи не буде займатися цією справою надалі. «Лікувати людям зуби — це не моє, коли я побачила відкритий рот та дірки з карієсом, мені стало погано, я так і не змогла поставити пломбу. Я ледве отримала диплом. Але ж замислилася. Який із мене лікар? Я ненавиджу лікарні, мене нудить від запаху ліків і дратують хворі, я не хочу працювати через силу, лише заради грошей. Та й людям не радила б потрапити до такого спеціаліста, як я. Так батькам і сказала, дуже шкодую, що вони мене раніше не слухали, все сподівалися, що я згодом зрозумію, що лікар — це моє покликання. Я так і не стала лікарем, вже 6 років працюю візажистом. Це не робота, а моє хобі, від якого я маю непоганий достаток. Сьогодні я вже відкрила свій салон краси, у цьому батьки допомогли. Але шкода, що я, будучи абітурієнтом, зайняла місце студента, який ще в дитинстві лікував ляльок і ставив їм уколи, а його, як на зло, відправили на економічний факультет. Батьків, які не чують, та навіть не хочуть чути, що потрібно їх рідним дітям, дуже багато».

Матусям і татусям потрібно допомогти дітям визначитися з одним із головних виборів у житті.

Ось кілька пунктів, що детальніше пояснюють, чому важливо якомога раніше визначитися з майбутньої справою.

     1. Дитина зможе почати займатися додатково тим, що цікавить, піти на якісь курси і детальніше розібратися в обраній професії. Підтягнути предмети, що вивчають на факультеті, куди вона вирішила вступати. Здобуті знання ніколи не завадять.

     2. Дитина зможе відвідати екскурсії на підприємства з різних сфер професій, побачити роботу з середини, поспілкуватися з людьми, які займаються справою, яку вона обрала. Якщо хлопець чи дівчина зрозуміє, що не так собі все уявляв(-ла), буде час визначитися.

     3. Дитина зможе зрозуміти, що в будь-якій сфері можна розвиватися і зайнятися в майбутньому бізнесом. Хоче донька стати перукарем — нехай, розкажіть про можливості, що допоможуть їй відкрити свою перукарню в майбутньому. Син прагне бути водієм, наведіть приклади, як бізнесмени здолали шлях від простого водія до власника автопарка.

     4. Дитина зможе добре проаналізувати обрану справу, визначитися зі спеціальністю та навіть спробувати попрацювати на літніх канікулах, хоча б якимсь підсобним робітником, але ж у місті, де живе дитяча мрія. А також розуміти, як свої творчі здібності проявити у певній професії.

     5. Дитина зможе побачити перспективу нових професій. Якщо, наприклад, про менеджера соціальних мереж раніше ніхто і не чув, а зараз це актуальна професія. Багато компаній беруть на роботу окрему людину, щоб вона займалася саме рекламою в соціальних мережах. За кілька років, дізнавшись про якусь нову професію, майбутній студент може подивитися, чи розвивається вона й надалі в суспільстві, чи мають попит такі спеціалісти.

Не калічте дітям життя, прислухайтеся до дитячих мрій, розвивайте в них творчі здібності. Адже, чим раніше, ви відчуєте, чого прагне ваша дитина, тим краще буде для всіх. Дитина зможе вивчати улюблену справу, батьки радіти, що допомогли їй визначитися.