Не важливо, які методи виховання використовують батьки, але психологи радять обов’язково потрібно навчити дитину опанувати навички самообслуговування (їсти, умиватися щоранку, чистити зуби, одягатися та застеляти ліжко).

Застелити ліжко після сну — це не улюблена, одна з найскладніших навичок, на думку дітей, її складно навчити. Багато батьків сьогодні стикаються з проблемою, коли дитина 9–10 років ходить самостійно до школи, їздить сама в транспорті, здатна, наприклад, приготувати простий салат, але водночас самостійно нездатна прибрати своє ліжко. І навіть не тому, що не хоче, інколи дійсно, не може просто, адже не має технічних навичок: ковдра падає з рук, покривало не хоче рівненько «лягати» на ліжко.  Як же навчити дитину застеляти ліжко? Що потрібно робити?

1. Покажіть, як потрібно правильно застеляти ліжко. Спочатку дитині просто показуйте, як механічно це робити, примовляючи: «Дивись, я тобі зараз показую, через деякий час ти це робитимеш самостійно!» Налаштовуйте дитину на те, що це стане її зобов’язанням.

2. Застеляйте разом ліжко. Допомагайте дитині поправити ковдру, подушку, гарно розправити покривало. Деякий час застеляйте разом ліжко. У майбутньому не робіть за дитину те, що вона може, нехай один день її ліжко залишається неприбраним. А потім проведіть виховну роботу. Подавайте гарний приклад — самі не забувайте застеляти своє ліжко.

3. Не примушуйте нічого робити силоміць. Якщо у дитини немає бажання навчатися застеляти ліжко, не засмучуйтеся, настане час — усе налагодиться. Дитина категорично протестує проти цього нововведення в її безтурботне дитинство? То зробіть перерву та поверніться до цього трохи згодом.

4. Використовуйте ігровий підхід до опанування навички застилати ліжко. Вигадуйте віршики, приказки й цікаві ігри, аби дитині було не сумно та цікаво, улаштовуйте змагання між братами й сестрами, хто швидше застелить ліжко, чи змагайтеся з ним самі (можна підіграти малюкам).

5. Хваліть навіть за маленькі досягнення. Упорався з ковдрою, краще вийшло, ніж учора — підбадьорюйте малюка. Але потрібно пояснити дитині, що це просто повсякденна справа, яку потрібно робити, аби кімната виглядала прибраною. Це правило, що необхідно виконувати.

Залучайте малюка до самостійних дій шляхом надавання йому особистих обов’язків, а з цими неважкими порадами застилати ліжко він навчиться швидше.