Ваша дитина вперше закохалася? Син не схожий сам на себе, геть змінився? Дочка облишила навчання та почала яскравіше робити макіяж? У такі моменти батьки, зазвичай, хапаються за голову — переймаються та уявляють жахливі картини. Дитині виповнилося 10–13 років, а раптом завагітніє? А якщо зв’яжеться з «поганою» компанією? Що робити батькам?

Найперші почуття

Дитячі симпатії проявляються вже в дитячому садочку. Діти посміхаються конкретним одноліткам, більше радіють зустрічі з ними і це не залежить від статті. Інтерес хлопчиків до дівчаток і навпаки починає проявлятися десь у 5–6 років. Вони усвідомлено відчувають позитивні емоції радості, коли зустрічаються та спілкуються з об’єктом симпатій. У цей період, син наприклад, здатен на подібні роздуми: «Мамо, Ліза найкрасивіша, у неї така сьогодні була гарна сукня, я аж закохався! Мені Катруся також подобається. З нею я борщ їстиму, чай питиму, спатиму, а з Лізою на майданчику гулятиму! У мене буде 2 дружини!»

Головне — не почати глузувати з цього, як зазвичай полюбляють дорослі. Мовляв: «О, який же велелюбний хлопчик, у мене зростає. Він ще дівчатам покаже, на що він здатен! Кращий парубок на селі!» Добре розповісти дитині, що подобатися можуть усі дівчатка, любити варто всіх людей, а ось кохана жінка повинна бути однією на все життя. І не хай він не все відразу зрозуміє, але поступово в нього формуватиметься правильне уявлення про почуття кохання та створення сім’ї.

Найкраще, що усвідомить та скопіює у своєму житті дитина, звісно буде те, як батьки до неї проявляли любов й повагу. А також, наскільки правильно вони виконували свої ролі в сім’ї, які емоції проявляли. Ці емоції запам’ятовуються назавжди та стануть основою у виборі першого кохання. Більшість психологів зазначають, що діти часто вибирають об’єкт першого кохання, схожий на матусю чи татуся, але це не завжди так. Підліток може закохатися в людину, яка чимсь схожа на його виховательку чи вчительку, на няню, або бабусю, на того, хто проявляв найбільше уваги та приділяв багато часу дитині.

Як допомогти дитині пережити перше кохання?

Звісно, коли син чи донька вперше закохуються в підлітковому віці, може трапитися будь що. Дитина починає прогулювати школу, сваритися з батьками, на перший план ставить лише об’єкт кохання. А якщо це кохання невзаємне, то у голові підлітка взагалі постають іноді страшні думки, аж до самогубства. Закоханість— це таке почуття. Багато вчених узагалі називають його звичайним психічним захворюванням, що може тривати від 3 місяців до 6 років. Аби навчити дитину відрізняти справжнє кохання від закоханості, малюкові необхідно трохи допомогти розібратися у своїх почуттях. Але як це зробити, щоб не зіпсувати стосунки з рідним підлітком, не нашкодити йому? Ось кілька важливих порад.

  1.     Станьте товаришем дитині. Необхідно завжди намагатися з дитиною товаришувати, ви не втратите свій батьківський авторитет, навпаки, дитина вас ще більше поважатиме. Звісно дружні стосунки між дочкою (сином) трохи відрізняються і фраза: «Слухай, старий, заїдеш по мене до школи, а то я на автобусі не встигну на тренування», — недоречна. Натомість розповісти про те, як на занятті хтось комусь любовну записку передавав, а потрапила вона вчителеві, цілком можливо. Навчіть дитину добирати правильні слова та поважати дорослих.
  2.     Ураховуйте, що дитина не ваша ідентична копія. Навіть близнюки різняться за своїм внутрішнім світом. Тому звісно ваша дитина дивуватиме вас вчинками, що ви ніколи не здійснили б. Це можуть бути, як добрі справи, так і недуже. Тому ставтеся стриманіше, якщо ваша дитина не спатиме ночами та підпрацьовуватиме десь, аби купити дівчині золотий ланцюжок чи обручку. А дівчина збиратиме свої кишенькові, щоб записати кліп зі своєю піснею для коханого.
  3.     Дозвольте дитині проявляти емоції та мати свої секрети. У підлітковому віці в організмі дитини відбуваються складні процеси Тому вона може розлютитися, сказати не подумавши, а якщо щось стосується її кохання, то взагалі сприйняти неадекватно. Якщо дитина не бажає розмовляти про свої почуття, не набридайте їй розпитуваннями. Обережно дізнайтеся, запропонуйте вислухати та не давайте порад, коли не просять. Усі мають права на свої секрети. Знайшли щоденник, у якому донька робить записи — не читайте. Будьте мудрими, якщо вам бракує терпіння, спочатку самі зверніться до психолога. Усе з часом мине, якщо ви діятиме правильно, то без наслідків.
  4.     Будьте нейтральними, не критикуйте об’єкт кохання та саму дитину. «Що ото ти нарядився, наче вже сватання! Ще стільки буде Маш та Кать!», «Ох ти собі й кралю вибрав, та її «перетягало» вже півсела!» — такими фразами можна дуже образити хлопця. Особливо, якщо об’єкт кохання знехтує вашою дитиною. У ті моменти в голові спливають усі сказані близькими слова, що дитина аналізує, а який уже вона зробить висновок — не зрозуміло! «Усі жінки — хвойди! Усім потрібні лише гроші! Справжнього кохання не існує!» — це лише орієнтовно.
  5.     Запевніть дитину, що ви завжди будете з нею. Навіть, якщо дочка завагітніє, слід зрозуміти та готуватися стати бабусею та дідусем! Батьки інколи роблять страшні речі, виганяючи із дому своїх вагітних неповнолітніх дітей. Хоча перед цим не спромоглися пояснити дитині, звідки беруться діти. Турботливі батьки завжди підтримають дітей, навіть якщо вони неправі, оступилися. Батьки повинні розуміти своїх синів і дочок, а не навпаки. Адже мами та тато були вже підлітками, знають, що це таке, а у дітей усе вперше.

Це поради для люблячих батьків, ящокі допоможуть дитині легше прийняти перше кохання.