Фінансові відносини між батьками та дітьми — це дуже складна та суперечлива система. З одного боку — це чудовий спосіб навчити дитину цінувати зароблене власною працею та мотивувати до більшого. З іншого — це може призвести до повної відмови дитиною виконувати свої обов’язки та доручення безкоштовно. Крім того, дитина може перетворитися на скнару і жаднюгу, не розуміючи того, що не все в цьому світі можна купити за гроші.

Для того щоб уникнути багатьох негативних моментів і зосередитися на позитивних, пропонуємо вам п’ять простих порад. Вони допоможуть вам налагодити максимально прозорі та ефективні грошові взаємини зі своїм малюком. Не рекомендується впроваджувати подібну систему для дітей дошкільного віку.

  1. Нехай дитина вас правильно зрозуміє. Для початку поясніть дитині, що в її віці вона не повинна працювати так само, як ви (батьки). Вашим завданням є навчити малюка цінувати гроші, а не заробляти якомога більше. Поясніть, що ви будете купувати йому іграшки та солодощі, а свої гроші він витрачатиме сам, як йому заманеться. Зверніть увагу на те, що грошові відносини діють тільки між вами, тому нікого іншого (бабусю, однокласників) до цього долучати не потрібно.
  2. Визначте правила заробітку. Не можна платити дитині за все, що вона робитиме. Якщо ви почнете давати гроші малюкові за правильне зав’язування шнурків, то ви навіть не помітите, як вами почнуть маніпулювати. Надалі вам доведеться «доплачувати» дитині, щоб вона пішла до школи. Складіть разом із дитиною перелік того, що вона повинна робити безкоштовно. Поясніть, що миття посуду за собою — це обов’язок кожного члена родини, адже якщо ніхто не робитиме цього, вам доведеться їсти просто зі столу. Також наголосіть на тому, що у міру зростання дитини «безкоштовні» обов’язки додаватимуться.
  3. Оберіть роботу, яку оплачуватимете. Найпопулярнішим фінансовим підходом є сплата за гарні оцінки — він практикується в багатьох сучасних родинах. Успішне навчання стає основним типом заробітку дитини. Узагалі, за що платити — справа кожної окремої родини. Головне — налагодити чіткі правила та вимоги, яких потрібно дотримувати обом сторонам.
  4. Обміркуйте суму сплати. Говорити з шестирічною дитиною про ціноутворення та пояснювати про курс іноземних валют не має сенсу, тому почніть із простого. Оберіть певну суму, якої буде достатньо для того, щоб за місяць дитина накопичила на те, що їй потрібно.  Авжеж ми розуміємо, що зараз дитині потрібно 100 гривень на те, що вона хоче, а наступного місяця вона обере іграшку, яку не зможе купити. Поясніть дитині, що деякі речі коштують значно дорожче, і навіть якщо вона отримає гарні оцінки з усіх предметів, їй може забракнути зароблених на цьому грошей.
  5. Не проґавте емоційний момент. Не забувайте, що для дитини важливі не тільки фінанси, але й словесне визнання її досягнень та підтримка батьків. Радійте разом із малюком, хваліть його та звертайте увагу на всі позитивні деталі.

Шановні батьки! Пам’ятайте, що ваше завдання: правильно навчити дитину користуватися грошима, а не мотивувати її виконувати хатню роботу. Малюк повинен навчитися відкладати, заощаджувати, рахувати та планувати. У сучасному житті такі риси є дуже корисними.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: