У дитинстві легко купити дружбу, іграшку, повагу однолітків просто за цукерку чи інші солодощі. Цукерки — це основна валюта дитинства, єдина, за яку можна купити все. Діти звикають до цього і не розуміють, чому не можна купити подібне за гроші. Звідси виникають труднощі у поясненні цінності грошей, істерики з вимогами «Купи!». Насправді дитина повинна розуміти, що купити можна не все, що їй заманеться. Розуміти це починаєш із досвідом. Ніхто конкретно не пояснює зазвичай те, що не все можна купити й продати. Та дивлячись на деяких окремих особистостей, аналізуючи загальну ситуацію в країні, складається враження, що пояснювати декому в дитинстві варто було б. Щоб у майбутньому ваша дитина не стала однією з таких особистостей, здатних купити й продати все, навіть нематеріальне, уже зараз пояснюйте, що не все можна продати й купити.

Навчайте безкорисливості. Повсякчас намагайтеся вчити дитину робити щось не за плату, а просто так: допомогти по дому, поступатися місцем у транспорті, допомагати старшим, дружити не заради іграшок, а лише з тими, з ким цікаво, не звертати уваги на матеріальне становище однолітків. Поступово дитина навчиться цінувати людські якості, виховає в собі людяність, щирість і зрозуміє сама, що ставлення не купується за гроші та не продається.

Проводьте бесіди. Перед тим, як іти до магазину, поговоріть із дитиною. Якщо ви скажете дитині просто: «Вибач, у нас немає грошей!», то навряд чи вона це зрозуміє. Обов’язково скажіть, що ви не купите їй бажану річ сьогодні не через те, що вам так хочеться і не через свої примхи чи образи. Пояснюйте, що крім дитини в сім’ї ще є інші члени — брати, сестри, бабусі й дідусі, у яких теж є потреби та бажання. Так малюк навчіться згодом цінувати інших, їхні бажання.

Запропонуйте вибір. Дитина повинна зрозуміти, що гроші не падають з неба, а їх заробляють працею. Коли відмовляєте, давайте все одно зрозуміти дитині, що ви дуже хотіли б купити їй бажану річ, але не завжди можете. Одразу пропонуйте альтернативу: «Пропоную продати твої старі іграшки, а на виручені кошти купимо те, що ти зараз хочеш». Зазвичай діти не погоджуються. Пояснюйте, якщо ви зараз купите саме те, чого дитина так бажає, тоді хтось з вашої родини буде обділений. Вам доведеться пояснювати таке не один раз, поки дитина зрозуміє все так, як належно.

Приділяйте більше уваги. Іноді дійсно, щоб пояснити дитині, що не все можна купити й продати, достатньо просто приділяти більше уваги дитині, тоді вона не вимагатиме компенсувати цю увагу покупками. Якщо інтерес до щойно куплених речей швидко зникає, радість минає одразу після покупки, це означає, що за допомогою покупок ви відкупляєтеся від дитини. Більше спілкуйтеся, грайтеся, читайте й гуляйте, і проблема розв’яжеться сама. Дитина, яку цінують в родині, люблять, теж виросте люблячою і доброю. Їй ніколи не спаде на думку купувати або продавати відчуття.

Не сваріться через гроші. З фінансовими проблемами має справу кожна родина. Часто через це між подружжям точаться сварки. Не дозволяйте дитині ставати свідком таких чвар. Малюк може подумати, що гроші — це головне в житті та в родині, а всі почуття — це фальш. Так, гроші — головний засіб для існування й красивого життя, але вони не мають замінювати людських почуттів. Якщо у вас у родині точаться суперечки через нестачу грошей, не посвячуйте у них дитину. І взагалі, сваритися у присутності дітей є поганою звичкою. Зранку, наприклад, о 6 годині, коли діти сплять, розв’язуйте свої суперечливі питання.

Плануйте заздалегідь. Перед тим, як підете до магазину, домовтеся з дитиною, що сьогодні ви відвідаєте або атракціон, або купите щось смачне. Нехай дитина сама обере щось одне. Так буде простіше дисциплінувати малюка.

Дотримуйте цих правил, і коли в дитини з’являться власні кошти, накопичені або кишенькові, вона зможе сама правильно ними розпоряджатися, заощаджувати, витрачати лише на потрібні речі, ніколи не захоче купувати за ці гроші почуття.

Навіть якщо ваша родина заможна і ви спроможні купити одразу все, що дитині заманеться, не робіть цього. Так у малюка складеться враження, що немає нічого неможливого. І тоді в майбутньому дитина або відчує велике розчарування, коли не зможе придбати бажаного, або не матиме обмежень і вважатиме, що за гроші можна купити все. Виховуйте думку в малюка, що гроші — це не цукерки, і за них ніколи не можна буде купити дружби, любові, поваги та інших нематеріальних цінностей. Тим і відрізняється доросле життя від дитинства.