З книги «Нестрашна енциклопедія безпеки для дорослих та дітей»

На одному з тренінгів з безпеки для дітей стався показовий випадок.

Група семирічок уважно слухала тренера. Діти активно брали участь в обговоренні ймовірних небезпечних ситуацій. Справа дійшла до відпрацювання практичної навички відмовляти дорослому. Усім дітям з різною успішністю вдалося виконати завдання — відмовити дорослому. Тільки один хлопчик не реагував на те, що відбувається: він завмер, перелякано кліпаючи очима. Було помітно, що він розуміє,чого від нього хочуть, але нічого не може зробити. Після заняття тренер поспілкувався з мамою хлопчика. З’ясувалося, що батько вирішив підготувати дитину до тренінгу, запевняючи: «Слухай тренера, роби все, як він говорить. Якщо ти не запам’ятаєш його слова, то тебе вкраде бандит, виколе тобі очі, і ти ніколи більше не зможеш бачити!»

Тепер спробуйте уявити собі стан дитини. Замість того щоб засвоювати новий матеріал, хлопчик тільки й думав про те, як не помилитися, адже його охопив страх перед описаними батьком можливими жахливими наслідками.

Мотиви дій дорослого у цій ситуації зрозумілі: він хотів спонукати сина вчитися захищатись. Та хіба очікування жахливої розплати допоможе дитині вчитися шукати вихід з небезпечної ситуації?

Переконання в тому, що, залякуючи дітей, ми зможемо вберегти їх від небезпек, є докорінно хибним!

Часто батьки користуються прийомом залякування тому, що не знають іншого способу. Їх самих так виховували в дитинстві. І вони по-старому продовжують учити своїх дітей. До речі, чи приносили користь подібні страшилки вам самим, коли ви були малими?

Трапляється й так, що коли дитина наполегливо не слухається старших, вони втрачають контроль над ситуацією, терпець уривається. У такому разі дорослі хапаються за прийом залякування як за рятівний круг. Навіювання страху стає тим радикальним засобом, який, на думку батьків, може змусити дитину хоч якось підкоритися. Ми, дорослі, говоримо:

  • «Не жени так на велосипеді! Впадеш, голову розіб’єш — тоді не приходь до мене скаржитися!»
  • «Скільки разів я тобі казала: не відпускай мою руку в натовпі! Тебе можуть вкрасти! А мені потім шукай тебе бозна-де!»

Страх блокує, паралізує дитину. Залякування позбавляє її здібності правильно реагувати в небезпечній ситуації. Через страх дитина може розгубитися, не застосувати навички самозахисту. Вона втрачає впевненість…

Як навчити дитину правилам безпечної поведінки і при цьому не залякати? Шукайте на сторінках книги Світлани Казьміної «Нестрашна енциклопедія безпеки для дорослих та дітей».

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: