«Пограймо у продавця!» — просить малюк матусю і розкладає свої іграшки в рядок начебто на прилавок магазину. Таке прохання неодноразово чула кожна мама від свого малюка. Як зазвичай ми реагуємо? Ми або відмовляємо, посилаючись на зайнятість, або граємо, навіть не замислюючись, що цю гру можна перетворити на цікаве пізнання фінансових взаємин. Зробити це просто, а крім того  можна вигадати ще кілька інших фінансових ігор, що допоможуть закласти в дитині перші навички фінансової грамотності.

Гра «У магазин». Здавалося б, найпростіша рольова гра, але в кожній грі є повчальні моменти. Важливо правильно на них закцентувати увагу. Так, у грі «Магазин» малюк уперше ознайомлюється з поняттям грошей. Дитина намагається наслідувати дорослих. Допоможіть їй у цьому! Виготовте іграшкові купюри. Зазначати на них вартість не обов’язково, адже для найменших у першу чергу важливо засвоїти основи лічби. Продумайте, який буде товар продаватися, хто буде покупцем, визначте ціни, наприклад, один грошик, два грошики чи три. Граючи в таку гру, малюк зможе вивчити цифри, а також засвоїть, як купують щось в магазині. Це найперші вміння.

af9c4a1754ec4c437ed4b0e302cde0b4

Гра «У зарплату». Якщо ви успішно засвоїли попередню гру, і ваша дитина, побувши у ролі покупця, витратила всі свої кошти, запропонуйте їй заробити гроші знову. Розкажіть, що для цього потрібно працювати. Напевно, ваш малюк знає вже деякі професії, наприклад, пожежника чи лікаря, а можливо, поліцейського. Розіграйте ситуацію із викликом пожежників і гасінням уявного вогню або, наприклад, із порятунком хворих. Після виконання своїх службових обов’язків дитина начебто отримає зарплатню іграшковими грошима і може витратити їх на власний розсуд, граючи у попередню гру.

Гра «“Хочу” і “потрібно”». Ми, дорослі, знаємо, що вміти розпоряджатися грошима важливо, але нашим дітям це ще не відомо. Вони ще не знають, що за гроші можна купити не все і не все варто купувати. Важливо вміти розпізнавати свої потреби і бажання, щоб можна було розумно витрачати власний бюджет. Можна, пояснити словами, але чи достатньо це для малюка, який звик сприймати все через гру? Тому цікавіше було б роздрукувати картки із зображенням різних предметів: м’яса, овочів, нового одягу, іграшок, цукерок, хліба. Поясніть дитині, що деякі речі необхідні для нас, а без деяких можна обійтися. Але пам’ятайте, що для дітей усе навколо є новим, тому пояснюйте якомога детальніше, з можливими наслідками, якщо, наприклад, надати перевагу некорисним речам. Потім, розглядаючи кожну картку, розкладіть їх з дитиною на дві купки — в першу лише потрібні речі, а у другу — картки з бажаними, але необов’язковими речами. Таким чином, ви змалку зможете привчити дитину правильно розподіляти кошти.

orig_cfd4a037dea49e23d5f80a3eb7bb16a5

Використовуємо знання в житті. Трирічна дитина вже здатна сама купити дрібний товар під наглядом дорослого, звісно. Запропонуйте таку гру. Вона є дещо схожою на попередню, але вже пов’язана із реальними покупками. Ідучи до магазину, призначте дитині певну суму грошей  і скажіть, що на них можна придбати або щось необхідне, наприклад, хліб, або можна купити три цукерки. Поцікавтеся, що обере малюк. Якщо дитина дала правильну відповідь, то все одно вона має пояснити свій вибір. Так ви з’ясуєте, чи зрозуміла дитина суть гри і понять «потреби» і «бажання».

Найперші фінансові ігри для найменших є найпростішими, адже малюк тільки починає пізнавати світ, для нього все є новим. Звісно надалі, коли дитина дорослішає, ви зможете поступово починати грати з нею в інші, складніші ігри, а деякі з них можуть тривати кілька днів. Але до цього ще далеко. Головне завдання раннього періоду: лише ознайомити з основними фінансовими поняттями і створити гарне підґрунтя для подальшого опанування фінансової грамотності.