Дуже важливо, аби дитина вміла концентруватись і зосереджуватись. Тож пропонуємо вам добірку ігор для розвитку дитячої уваги. Грати в них можна з однією дитиною чи з групою малюків як за столом чи на килимі в кімнаті, так і під час прогулянок на вулиці.

Вуха-ніс

За сигналами дорослого малюк виконує заздалегідь визначені дії: «вуха» — торкається вух, «ніс» — торкається носа, «щічки» — торкається щічок. Спочатку дорослий називає частини тіла повільно й виконує всі рухи разом із дитиною. Поступово темп гри підвищується. Коли малюк опанує цю гру, її можна ускладнити. Нехай дорослий, називаючи одні частини тіла, торкається інших. Завдання малюка — торкатися названих частин тіла, а не тих, які показує дорослий.

Усе на «а»

Ця гра не тільки тренує увагу малюка, а й збагачує словниковий запас. Запропонуйте дитині озирнутися навколо й назвати всі предмети, назви яких починаються зі звука [а]. Коли малюк назве всі предмети навколо на запропонований звук, поміняйте його. Не використовуйте у завданнях звуки, на які важко буде добирати слова, наприклад [ц], [ш], [ж], [й].

Чарıвний мıшечок

Покажіть дитині 5–7 невеликих предметів (фруктів, іграшок, небиткого посуду). Потім покладіть їх у непрозорий мішечок. Попросіть малюка на дотик упізнати предмет.

Гострозорий

Наприклад, ви їдете автобусом. Зверніть увагу малюка, що за вікном багато чого цікавого. Вулицею ідуть люди, дорогою їдуть машини. Запропонуйте розглядати і називати все, на чому зазначені цифри (номери машин і будинків, одяг, вивіски). Знайди зайве Назвіть ряд слів, одне з яких не відповідає логічному ряду. Наприклад: диван, мак, стіл, шафа. Усі слова називають меблі і тільки мак — квітка. Це слово є зайвим. Дуб, огірок, береза, клен. Дуб, береза, клен — дерева, а огірок — овоч.

Гербарıй

Виріжте з кольорового паперу жовтого, червоного та зеленого кольорів листочки. Розсипте їх на підлозі й запропонуйте дитині зібрати тільки жовті листочки. Поясніть, що виконувати завдання потрібно якнайшвидше.

Ґудзики

Заздалегідь заготовте два ігрових поля — аркуші картону, розкреслені на квадратики. Доберіть два однакових набори ґудзиків (кожний набір з 4-5 штук). Один набір візьміть собі, другий запропонуйте дитині. А тепер розставте свої ґудзики на ігровому полі так, як вам заманеться. Попросіть малюка уважно стежити за тим, у якій клітинці стоїть який ґудзичок. Полічіть до п’яти і накрийте ґудзики на ігровому полі аркушем паперу. Попросіть малюка викласти на своєму полі ґудзички так само, як ви. Після виконання завдання порівняйте ваші ігрові поля, звертаючи увагу на неточності, якщо вони є.

Їстıвне — неïстıвне

Дорослий кидає дитині м’ячик і вимовляє слово. Якщо воно означає щось їстівне, малюк ловить м’ячик, якщо ні — відбиває його.

Запам’ятай дорогу

Розкажіть, що деякі люди через неуважність можуть загубитися. Запропонуйте уважно роздивлятись навколо і називати те, що ви побачили, не забуваючи при цьому поглядати собі під ноги. Наприклад, аптека, стоянка машин, пошта і магазин, дитячий майданчик і наш будинок. Періодично ставте запитання на кшталт: «Що розташовується за аптекою? Де потрібно повернути? Скільки автобусних зупинок треба проїхати? Як називається станція метро, найближча до нашого будинку?» Коли дитина запам’ятає дорогу, скажіть, що ви не можете згадати, куди треба йти, і попросіть малюка провести вас. Схематично намалюйте дорогу від бабусі або з дитсадка додому.

Злови слово

Дорослий домовляється з дитиною про те, які слова треба ловити (наприклад, назви тварин чи рослин, імена дівчаток чи хлопчиків, назви одягу тощо). Дорослий вимовляє слова. Якщо дитина чує потрібне слово, вона плескає в долоні (ловить слово), якщо непотрібне слово — не плескає.

Що звучить?

Ця гра сприятиме розвитку слухової уваги дітей. Використовуйте різні дитячі музичні інструменти: барабан, бубон, дудочку. Спочатку разом із дитиною пограйте на них і послухайте, які саме звуки видає кожен інструмент. Потім попросіть малюка відвернутися і відгадати, який інструмент видає звук.

Чотири стихıï

У цю гру можна грати під час прогулянки. Скажіть малюкові, що сьогодні ви рахуєте вивіски або вантажні машини. Нехай перший, хто їх помітить, дає заздалегідь обумовлений сигнал. Наприклад, той, хто помітив потрібний предмет, сильніше стискає руку іншого.

Хто лıтає?

На основі цієї гри можна придумувати інші ігри для розвитку уваги. Дорослий повільно називає слова. Почувши назву тварини чи предмета, які можуть літати, малюк має змахнути руками, ніби крилами. Приклади слів: сова, білка, дельфін, ластівка, літак, велосипед.