Ми, дорослі, увесь час кудись поспішаємо, і наші діти поспішають разом з нами. Дорога до дитсадка, черга в поліклініці або біля каси супермаркету не перешкода, щоб поспілкуватися зі своїм малюком, причому з користю для обох. Адже дитина буде захоплена спілкуванням із вами, не втомлюватиметься і не нитиме, а ще отримає нові знання і набуде нових умінь. Ігри на ходу не передбачають громіздкого дидактичного матеріалу, «інвентар» до них, як правило, не займає багато місця в маминій сумочці. Хоча, як відомо, у жіночій сумочці вміщується чимало потрібних речей на всі випадки життя. Дитина із задоволенням ознайомиться з її вмістом, що не лише краще ознайомить її з навколишнім світом, але й навчить правил гігієни, етики та інших корисних навичок. Наприклад, вологою серветкою можна не лише витерти рот і руки, а й забруднені черевики, а також пов’язати її хус- точкою лялечці або зав’язувати на ній вузлики.

Ігри на ходу — це також ігри зі словами і з тим, що оточує. Наприклад, дорогою до садка порахуйте, скільки червоних автомобілів ви зустрінете, а стоячи в черзі, знайдіть і порахуйте всі жовті предмети або просто перелічіть усі ігри, які знаєте.

1. Намалюй ıсторıю

На папері ручкою, на мокрому піску паличкою, на запітнілому склі пальцем намалюй придуману тобою історію. Наприклад, про подорожуючу краплю на склі, що потрапляє до намальованого лісу і на гостину до маленької дівчинки. Створіть історію зі шматочка паперу, складаючи з нього фігурки. Навіть квадратний аркуш паперу — Квадратик — може схуднути і перетворитися на Прямокутничка, а потім і ще менший квадратик.

2. Загадки

У різних місцях, де дитина опинилася вперше, для неї багато всього цікавого. Спочатку малюк вивчає свої знахідки, про які ви даєте йому інформацію, а потім пробуйте придумувати до них загадки. Наприклад, у цій кімнаті біля вікна живе зелений і колючий… Що це? «Звичайно, кактус!» — з радістю відповість малюк і спробує придумати загадку вам.

3. Пильне око

Наприклад, їдучи в автобусі, зверніть увагу малюка, що за вікном багато всього цікавого. Там промайнуть люди, будівлі, машини. Запропонуйте розглядати все, де є цифри (номери машин і будинків, одяг, вивіски), і називати. Перемагає той, у кого кількість знайдених цифр більша.

4. Разом розповідайте вірші і спıвайте пісні…

…й дорога, наприклад, до бабусі, здається коротшою. А в результаті дістанете ще й приємний сюрприз для бабусі — новий вірш! Ох і зрадіє вона, а потім порадує у відповідь свого улюбленого онука або онучку.

5. Запам’ятай дорогу

Розкажіть, що деякі люди через неуважність можуть загубитися, тому запропонуйте уважно роздивлятися по сторонах і називати те, що ви побачили, не забуваючи при цьому поглядати собі під ноги. Наприклад, «Аптека», стоянка машин, «Пошта» і магазин, дитячий майданчик і наш будинок. Періодично ставте запитання на кшалт: «Що розташовується за аптекою? Де потрібно повернути? Скільки автобусних зупинок проїхати? Як називається станція метро, найближча до будинку?» Коли дитина запам’ятала дорогу, скажіть, що ви забули дорогу, і просіть малюка провести вас. Намалюйте схематично дорогу від бабусі або з садка додому.

6. Придумай казку

Вигадуйте казки, смішні та повчальні історії про все, що зустрічаєте дорогою або проводячи час в очікуванні. Придумувати можна по реченню: одне — мама, друге — малюк. Використайте відомих казкових або мультяшних персонажів, а також фрагменти сюжетів з казок.

7. Перша İ остання буква

Перший гравець загадує слово, а другий придумує своє, яке має починатися на останню букву загаданого слова. Наступний або перший гравець продовжує гру, придумуючи слово на останню букву від слова попереднього гравця. У грі використовують іменники в однині, а також імена, назви, клички тварин.

8. На що схоже

Фантазуйте, дивлячись на хмару, калюжу, пляму, розводи на мокрому склі, тінь. На що вони можуть бути схожі, як їх звуть, що з ними сталося? При цьому форму калюжі можна змінити, а по мокрому склу провести пальцем і залишити слід.

9. Я знаю

Перевірте наявні знання і додайте нові. Наприклад, скажіть: «Я знаю п’ять овочів!» — і назвіть їх. Потім попросіть малюка назвати п’ять фруктів. Якщо він не може впоратися із завданням, підкажіть йому. У цій грі називайте форми і кольори, букви і цифри, імена хлопчиків і дівчаток, марки машин, назви тварин. Гру можна ускладнити, задаючи не п’ять, а більше слів.

10. Кроки

Кроками можна вимірювати, а заразом і вчитися рахувати. Наприклад, скільки знадобиться ліліпутських кроків (це маленькі кроки, коли ви йдете, приставляючи до носка п’ятку), щоб дійти до дверей лікаря, або скільки потрібно зробити велетенських кроків, щоб дійти додому. Тим, хто втомився йти, запропонуйте пройти по дорозі як клишоногий ведмедик або проскочити як зайчик, проїхати як гоночна машинка або потяг.

11. Що загадав?

Треба відгадати слово за трьома підказками. Підказки — це слова, що характеризують предмет. Наприклад, загаданий ніж. Підказки: – За допомогою цього предмета їдять. – Він буває металевим або пластмасовим. – У нього є лезо.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: