Коли дитині виповнюється 1 рік, вона має гуляти на свіжому повітрі не менше двох разів на день, по 2–3 години у теплі місяці та близько години взимку. Які ігри та вправи найкраще виконувати протягом цього часу?

У віці 1 року і більше важлива умова розвитку дитини — тактильна різноманітність. Вулиця забезпечує її найкраще: ось лавка нагрілася на сонці, і від того тепла, а металевий турнік у затінку холодний, а ще гладенький. Вітер ворушить на голові волосся. Краплі, що зриваються з неба, мокрі, кора дерев після дощу волога. Сухий пісок шорсткий та сипкий.

Обов’язково називайте малюкові всі поняття: пісок жовтий, сухий, сипкий.

Улітку у парках багато квітів, їх потрібно нюхати: одні мають запах, інші ні. На розпечений асфальт можна побризкати водою з пляшки та побачити, як вона висихає.

Ясні осінні дні — також чудова пора для розвивальних прогулянок завдяки  листяному опаду. Оцей листочок зелений, а цей уже жовтий, а цей коричневий чи взагалі червоний! Опале листя незвично шурхотить під ногами.

Але хмарні дні — це не привід сидіти вдома! Адже так весело потупати по калюжах, чи покидати у них камінці та поспостерігати за колами на воді. Поясніть, чому забризкувати перехожих негарно. А коли почне сніжити, можна розглядати, як сніжинки тануть на шкірі.

За сонячної погоди цікаво спостерігати за тінню. Покажіть малюкові, що у кожного є власна тінь, зокрема у вас і у нього. Продемонструйте, як тінь повторює всі рухи: малюк підняв руки вгору, і вона теж. Можна виконати цілу гімнастику разом з тінню! А наостанок спробувати жартома «повтікати» від неї.

Рухливі ігри та гімнастичні вправи на прогулянці

Ходьба. Найперша та найнеобхідніша вправа — ходьба. Поки дитина пересувається недостатньо впевнено, пропонуйте їй штовхати перед собою коляску. Також є іграшки з коліщатами та довгою палицею, що можна котити попереду. Пропонуйте дитині дійти до цілі: «Дійдемо до тата», «Ходімо до того куща».

Стрибки. Опанувавши ходьбу, малюк починає бігати, причому на прогулянці може бігати більше, ніж ходити. Це знак, що можна вчити його стрибати. Для цього знайдіть на вулиці сходи з невисокими сходинами. Спочатку стрибніть зі сходинки самі так, щоб дитина це бачила. Потім поставте її на ту саму сходинку обличчям до себе, візьміть за обидві руки. Запропонуйте трохи присісти, а потім стрибнути вам назустріч. Спочатку ви будете тримати дитину за дві руки, потім за одну, а коли вона опанує нову вправу, дайте їй можливість виконати це самостійно. Потім можна вчитися стрибати на місці, на одній нозі та в довжину.

Спортивні різновиди ходьби. Коли дитина почне впевнено ходити, їй буде цікаво опанувати нові способи: приставний крок, ходьба на п’ятках та носках по черзі, ходіння на зовнішньому краї стопи. Ці вправи з незвичайного ходіння попереджують виникнення плоскостопості.

Гра «Удаємо звірятко». Ця гра добре тренує моторні навички. Дитина із задоволенням імітуватиме рухи тварин (попередньо упевніться, що вона вже бачила цих тварин у зоопарку чи на картинках):

  •        зайченя — слід притиснути долоні до голови, імітуючи довгі вуха, та стрибати на двох ногах;
  •        лоша — бігти з підстрибуванням, водночас можна удавати іржання (додатково тренує координацію мовних навичок з моторними);
  •        ведмежа — ходить на зовнішньому краї стопи;
  •        чапля — високо здіймає ноги при кожному кроці;
  •        жабка — необхідно сісти навпочіпки, долонями спираючись об підлогу, потім вимовити «ква!» відірвати долоні від пола та стрибнути уперед.

М’яч. Приблизно у 1,5 роки можна вчитися грати із м’ячем. Спочатку необхідно просто передавати його з рук у руки, потім поступово збільшувати відстань між вами та дитиною. Далі ви будете вчити малюка кидати м’яч від грудей та через голову, однією рукою (кожною по черзі), ловити, кидати об стінку.

Гра «Біжи до названого предмета». Дитина любить бігати? Надайте їй цю можливість! На прогулянці вам слід назвати будь-який предмет з навколишнього середовища, а дитина має знайти його та добігти туди. Це водночас і рух, і тренування спостережливості.

Гра «Пройди по доріжці». Крейдою на асфальті або паличкою на землі намалюйте хвилясту доріжку завширшки 30 см і запропонуйте дитині по ній пройти. На кінці доріжки можна для зацікавлення покласти іграшку. Коли дитина добре впорається із завданням, доріжку можна звужувати до 20 см і менше, а врешті-решт залишити одну лінію.

Гра «Пройди по купинах». Намалюйте кола крейдою на асфальті або паличкою на землі так, щоб вони утворили стежку — це будуть уявні купини. Також можна викласти «стежкою» паперові одноразові тарілки. Дитина має перестрибувати з купини на купину, у кінці шляху також можна покласти іграшку. Далі для ускладнення можна малювати «купини» різних форм або кольорів, і загадати стрибати тільки по рожевих колах або трикутниках.

Щоб дитина перепочила між іграми, запропонуйте їй подивитися у небо. Розкажіть про хмари: звідки вони беруться, чому рухаються. Це краще, ніж вимагати від малюка хоч трохи посидіти.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: