Поза сумнівом, усі ми знаємо, що дружба є значущою й необхідною. Проте не всі батьки поінформовані, що саме вони повинні навчити дітей дружити. Дітей потрібно вчити цього.

Можливо, комусь буде нелегко, а іншим навпаки — усе дасться з легкістю. Дружба — це не просто знайомство, а цілий комплекс особистих умінь, зокрема: навичка приборкати власний егоїзм, проявляти чуйність і поважати думку інших.

Справжня дружба — це окремий усесвіт, насичений таємницями й секретами, фантазіями й витівками, радістю і, на жаль, гіркотою. Тому потрібно допомогти нашим малятам налагодити взаємини з іншим дітьми, щоб їхнє дитинство запам’яталося їм, а в майбутньому не виникало проблем з комунікацією.

Перші друзі це, звісно ж, іграшки й рідні. На цьому етапі життя малюк тільки починає пізнавати щось нове.  Потім проявляється інтерес до однолітків і вміння привертати до себе увагу. Потрібно навчити дитину правильно ставитися до інших. Це може бути як особистий приклад, так і мультфільм про дружбу, добрі дитячі казки або ж, на прикладі дружби інших дітей. Намагайтеся навчити малюка не соромитися, нехай першим підходить до дітей, знайомиться, пропонує пограти або дружити. Пояснюйте, що потрібно ділитися іграшками й не жадувати, але робіть це тактовно, не принижуючи його гідності як власника своїх речей.

Якщо дитина з кимось потоваришувала, запитуйте про них, цікавтеся, чим займалися, у які ігри грали, і навіть тоді, якщо вони вам не дуже подобаються (можуть бути різні причини, наприклад, вам не подобається поведінка дітей або виховання тощо). Не поспішайте з висновками — спостерігайте, але завжди цікавтеся товаришами дитини, поважайте її вибір. Час покаже, хто є хто. А також не заперечуйте, якщо ваш син або донька запросить друзів у гості, навпаки, підтримайте ініціативу, підготуйте гри й частування для малят. Завдяки цьому матимете можливість поспостерігати за своєю дитиною в товаристві інших дітей. Якщо виникнуть якісь проблеми в спілкуванні, то допоможете виявити їх і знайти шляхи розв’язання.

Не забувайте обговорювати різні ситуації, що стосуються спілкування й стосунків з іншими людьми. Навчайте малюка чесності, справедливості, пам’ятайте про співчуття й увагу до інших.  Не схвалюйте егоїзм.

У разі виникнення конфліктів з товаришами, допоможіть порадою — так дитина зможе ухвалити правильне рішення щодо ситуації, що склалася. Можна запропонувати різні шляхи розв’язання проблеми, а малюк нехай обміркує сварку й знайде спосіб помиритися.

Здатність легко знаходити друзів — це головна ознака соціалізації дитини та її психологічного здоров’я. Це допоможе легко адаптуватися в незнайомій обстановці та контактувати із однолітками, дасть можливість знайти гарних і вірних друзів на все життя або стати для когось таким.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: