Ваша дитина вперше закохалася? Не залежно від того, взаємне чи нероздільне це почуття, синові або доньці потрібна допомога батьків. Аби впоратися з емоціями, що переповнюють серце, зі зміною настрою, зі статевим потягом до протилежної статі, аби підліток не припустився помилок, батькам потрібно бути поруч і вміти вислухати та надати слушну пораду. Що конкретно робити батькам у такій ситуації?

Чого не можна робити батькам у момент закоханості  їхньої дитини?

Батькам варто не пропустити цей момент. Адже за своєю заклопотаністю дуже часто момент закоханості дитини ніхто й не помічає. А зміни в поведінці, навчанні, манері одягатися — усе списують на підлітковий період, не вдаючись у деталі, мовляв, усе мине згодом. Або дізнавшись про перше кохання, дуже часто мати чи батько глузують: «Знайшов проблему — кохання! Ти закохався? Чи не зарано в кохання гратися? Та буде в тебе ще таких Маш дуже багато! Чи на тому Івані світ клином зійшовся? Та викинь ти з голови ці дурниці, тобі навчатися потрібно та вступати до університету!» Це взагалі безглузді вирази, дитина в кращому випадку не звертатиме на ці зауваження жодної уваги, в гіршому — дуже дратуватиметься та конфліктуватиме з батьками.

Це ви, з вашим досвідом, розумієте, що час лікує, що все мине, що не завжди перше кохання залишається на все життя. Можливо, ви в підлітковому віці не надавали особливого значення першим стосункам із протилежною статтю, або вам пощастило, усе склалося дуже добре — раз і назавжди! А ваша дитина — це інша людина, і вона хоч і схожа в чомусь на вас, проте вона індивідуальна особистість з іншими почуттями, думками, з іншим баченням світу. До того ж підлітковий період має свої особливості, збій у нервовій системі, «стрибки» гормонів — усе це заважає підліткові адекватно оцінювати ситуацію та правильно сприймати дійсність. Згадайте лише, скільки підлітків наклали на себе руки через нероздільне кохання!

Як допомогти закоханій дитині?

Незважаючи на те, як складаються стосунки в дитини з коханою людиною, ваша дитина помітно зміниться. Усе може йти добре, кохання розвивається, донька чи син завжди в піднесеному настрої, радіє життю. Але закоханість є різна, навіть у дорослих, часом «зносить дах» через кохання, а підліткові тим паче впоратися з новими почуттями дуже важко, особливо, якщо немає взаємності. У будь-якому разі, допоможіть підліткові пережити складні моменти життя. Як це зробити?

1. Допоможіть дитині адекватно сприймати ситуацію.  Закохавшись, дівчинка, або хлопчик можуть «загратися в кохання», що може призвести до небажаної вагітності, або ж до відрахування зі школи чи університету. Аби такого не сталося, частіше говоріть із дитиною на дорослі теми (цнотливість, секс, венеричні захворювання, що передаються статевим шляхом, запобіжні засоби), ще до того, як підліток закохався.

2. Допоможіть дитині впоратися з ревнощами. Дуже часто під час закоханості підліток починає проявляти до свого об’єкта кохання нездорові ревнощі, постійно контролює його (телефон, соціальні мережі), перевіряє, улаштовує сцени ревнощів. Про це складно дізнатися, зазвичай у таких ситуаціях підліток постійно роздратований та навряд чи захоче щось розповісти. Спробуйте поспілкуватися з його найближчими друзями, запросить об’єкт кохання додому, аби побачити, як поводиться ваша дитина з ним. Розкажіть, чому кожній людині необхідно давати свободу, можливість залишитися наодинці із собою, не можна контролювати та нав’язувати іншому свою волю.

3. Допоможіть дитині відпустити ситуацію. У випадку нероздільного кохання поясніть, як слід відпустити ситуацію. Це підліткові досить складно зрозуміти. Допоможіть дитині поставити крапку, поясніть, що не завжди перша закоханість переростає в серйозні стосунки. Дитина спочатку не сприйматиме ваші повчання (запасіться терпінням). Запропонуйте пограти в гру: «Нумо напишімо  листа твоїй коханій людині, в ньому викладеш усе, що ти хочеш їй сказати (погане та добре), а потім або розірвемо разом, та пустимо по вітру, або спалимо!» Це дуже дієвий спосіб! Нехай дитина завчить просту фразу та подумки повторює її, навіть через силу: «Я щаслива(вий)! Я відпускаю тебе! Будь щаслива(вий)!»

pervaya-lyubov-u-rebenka

4. Допоможіть дитині пробачити партнера.  Це знадобиться підліткові у любовних стосунках після чергової сварки чи після розлучення з милою серцю людиною. Навчіть дитину пробачати образи. Розкажіть, чому важливо прощати щиро. Ображання та невміння прощати шкодять лише тому, хто тримає цю образу в собі. Поясніть, як навчитися прощати. Спочатку запропонуйте дитині механічно повторювати фразу, подумки звертаючись до людини на ім’я: «Машо (Іване), я прощаю тебе! І ти мене прости!» Нехай через силу повторює це, якщо хоче і вголос, поступово в душі загориться вогник, що дасть знак, що щире пробачення настало.

5. Допоможіть дитині впоратися з негативними думками. Навіть, якщо у дитини все добре в її перших любовних стосунках, вона може почуватися невпевнено, можуть з’являтися негативні думки, зокрема: «Я нікого так сильно не кохатиму більше!», «Я боюсь втратити своє кохання!», «Вона (він) може знайти кращого за мене!». Дедалі частіше та ще гірші думки з’являються, коли  стосунки припинилися, або дитину спіткало нероздільне кохання. Допоможіть шляхом заміни недобрих думок замінити їх на позитивні та добрі: «Я кохаю та кохана(ний)! Усе складається належним чином, усе правильно, усе лише на краще! Я сильна(ний), красива(вий), щаслива(вий)!» Фрази вигадуйте самі, аби вони були з позитивним змістом.

Ось кілька способів батькам, як правильно поводитися, коли дитина вперше закохалася. Не насилуйте дитину своєю допомогою, нехай деякий час вона сама спробує впоратися із ситуацією. Любіть свою дитину. У дітей, обділених любов’ю з дитинства, більше виникає проблем у коханні. Намагайтеся ніколи не втрачати довірливих взаємин із дитиною, тоді все розв’язати значно легше.