Дитина занадто пізно лягає спати не через примхи, а тому, що саме ви самі їй це дозволяєте.

У тому, що дитина занадто пізно лягає спати, немає нічого гарного ані для батьків, ані для малюка. Жодні доводи й виправдання, що «вкласти непосиду — це важко», тут недоречні. Хай там як, але своєчасний відпочинок і сон для дитини є запорукою практично всього: розумового розвитку, психічного й фізичного здоров’я. Життя відповідно до режиму, як би строго не звучала ця фраза, є правильним варіантом, якщо ми батьки, прагнемо виростити зі своїх дітей дисциплінованих, зібраних і уважних людей.

Деякий час мені довелося спостерігати, як живе молода пара з маленькою трирічною дитиною. Терпіння на те, щоб слухати, як плаче, кричить, стукає малюк після півночі, а то й пізніше, у мене вистачило ненадовго. В одну з таких гучних ночей я все-таки наважилася піднятися на поверх вище й поцікавитися, чому ж їхня дитина дотепер не спить? Молода дівчина (приємної зовнішності) почала перепрошувати за незручності й пояснювати, що ніяк не може укласти свого сина, і що вона намагатиметься зараз же його втихомирити (і втихомирила, до речі кажучи). Чесно кажучи, моє обурення було спричинене не тим, що я потерпаю через незручності, а тим, що батькам абсолютно не шкода свого малюка. Я, звісно ж, розумію, усяке трапляється, але якщо дитина занадто пізно лягає спати щоразу, те як вона прокидається щоранку? Адже дитячий садок і роботу ніхто ще не скасовував?! У цій ситуації, цілком зрозуміло, чому в мами виникають проблеми з малюком. Він живе так, як йому заманеться,— жодного режиму! Саме він диктує умови й установлює правила. І тільки спробуй піти проти них: сльози, капризи й крики.

А тепер, шановні батьки, розгляньмо докладніше, чому ж небажано, щоб дитина занадто пізно лягала спати.

Негативні моменти

  1. Очевидна шкода для здоров’я

Тут слід розглядати як фізичний, так і психічний стан здоров’я. Усі ми, дорослі, знаємо, як це прокидатися зранку, коли, здається, що й заснули нещодавно. Зовсім не відпочили, сил не набралися, думки плутаються. Але ми-те вже виросли, зможемо потерпіти. З дітьми ситуація зовсім інша — їх маленький організм ще тільки зростає й розвивається. Брак сну для нього — це те саме, що брак їжі й повітря. Через надмірну й тривалу активність значно навантажуються хребет і вся кісткова система, адже малюк увесь день і вечір на ногах. Слабшає імунітет, знижується розумова діяльність мозку, а увага стає нестійкою. Ба, дитина стає дратівливою, примхливою, може бути як гіперактивною, так і надмірно спокійною, а точніше, перебувати нібито не в реальній дійсності. Закласти якісь основи різних умінь і навичок у такого знесиленого малюка практично неможливо. Крім цього, слід пам’ятати, що саме в 3 роки в дитини активно формується мовлення, а отже, голова в неї повинна бути ясною, а організм ретельно відпочити.

У разі регулярного недосипання в малюка можуть виникнути значні проблеми з дисциплінованістю й зібраністю. Але ж саме ці якості необхідні дитині, коли вона піде до школи. На користь режиму тут можна навести той факт, що ті діти, які виконують домашні завдання в один і той самий час, швидше стають відмінниками.

  1. Незручності для батьків

Коли батьки укладають дитину спати пізно, вони не можуть навіть приблизно визначити свої плани на вечір. Але ж і вони також повинні відпочивати. Зазвичай, заколисувати маляти їм доводиться крізь умовляння, капризи тощо. Одним словом, приємного тут мало. Що ж робити з непосидою і як його укласти вчасно?

Тільки для тих батьків, які не привчили дитину лягати спати в певні часи, підготовка до сну є суцільною мукою. Але повірте, усе може бути (і є!) зовсім інакше. Потрібно всього лише докласти зусилля й виробити чіткий режим, жодних «ще трохи» або «добре, пограй ще». Якщо спати потрібно о 20:00, отже, о 20:00. Згодом у дитини «спрацьовуватиме» «внутрішній годинник» і вона засинатиме буквально за лічені хвилини. Головне — непохитно пережити всі її істерики, якщо до цього вона засинала, коли заманеться, і бути непохитними. Силоміць примушувати у жодному разі не можна. Малюка потрібно привчати хитрістю.

Пропонуємо вашій увазі кілька порад, що повинні допомогти:

– якщо наближається час сну, намагайтеся обмежити рухливі та емоційні ігри, розваги;

– облиште всі хатні справи, телефонні розмови й комп’ютер (і навіть гості почекають, якщо вони до вас завітали!);

– придумайте цікаву форму проведення всіх вечірніх водних процедур;

– читайте книжки й розповідайте історії, поговоріть з малюком перед сном;

– якщо завтра має відбутися яка-небудь подія (наприклад, покупка іграшки, похід у зоопарк), обіграйте ситуацію, щоб дитині захотілося швидше заснути;

– приберіть з дитячої все, що відволікає увагу (музичні предмети, телевізор і т. ін.);

– придбайте гарну піжаму, постільну білизну;

Дитина занадто пізно лягає спати не через примхи, а тому, що саме ви самі їй це дозволяєте. А потім, що досить часто трапляється, ще й караєте за таку неслухняність. Але ж вона, по суті, ні в чому не винна.