Нашi книги для гармонійного розвитку Вашої дитини

Що робити, якщо підліток курить?

Хоча куріння спричиняє залежність, воно має легальний статус, і не стикнутися з ним неможливо. Чимало людей викурюють свою першу цигарку ще у школі. Турботливі батьки бентежаться, як уберегти дитину від шкідливої звички. Якщо раптово з’ясовується, що підліток уже курить, питання стає нагальним.

Щоб боротися зі шкідливою звичкою, згадаємо спочатку, звідки вона виникає та чому слугує.

  1.     Роль дорослого. Оскільки куріння — право винятково повнолітніх осіб, підліток таким чином долучається до світу дорослих.
  2.     Спілкування. Коли у компанії більшість курить, підліток боїться виглядати «білою вороною».
  3.     Заспокоєння. Щоб курити, слід відійти осторонь чи вийти на вулицю; далі виконати нескладний ритуал запалювання цигарки, і повільно вдихати-видихати… Усе це саме по собі заспокоює, дає змогу бодай на дві хвилини перепочити від метушні, перезавантажити мозок. Якщо альтернативних, нешкідливих способів перепочинку немає, куріння стає майже неминучим.
  4.     Бажання подобатися. Попри сучасну заборону демонструвати у кіно та рекламі курців у привабливому вигляді, образ «мачо» з цигаркою ще живе у медійному просторі. Для дівчат цигарка — штрих до образу красуні-спокусниці.
  5.     Нелюбов до себе. Той, хто справді любить своє тіло, піклується про здоров’я та цінує себе, не розмінюється на згубну звичку. На жаль, більшість підлітків переживають вікову кризу гостро, почуваються невпевненими.

Зазначимо, що одноразова спроба не призводить до залежності. Якщо підліток раз чи два спробував курити, непокоїтися рано, адже це просто цікавість. Але що робити, коли ви вже не вперше бачите свою дитину з цигаркою, чи вчителька повідомляє про систематичне куріння дитини?

Розгляньмо спочатку батьківські методи, що часто використовують, але, як свідчить досвід, вони марні.

  •        Карати за куріння. Батьки забороняють підліткові комп’ютер, не дають кишенькових грошей, забороняють гуляти з компанією курців… Дарма, бо заборонений плід видається солодшим. У підлітковому віці й так кортить відокремитися від сім’ї, а робити щось усупереч неприємним заборонам хочеться вдвічі сильніше.
  •        Контролювати, нишпорити у карманах та рюкзаку (сумці), прискіпливо обнюхувати. Це вже вторгнення в особисті кордони, що спричиняє цілком справедливе обурення. Підлітки, яким батьки довіряють, швидше вчаться думати власною головою. Ті ж, кого суворо контролюють, курять, але звикають водночас майстерно переховуватися — гра «знайди, якщо зможеш» стає звичкою.
  •        Змушувати викурити/з’їсти одразу кілька сигарет. Це жорстоке насильство та отруєння організму.
  •        Залякувати. Демонструвати легені курця та інші жахіття, цитувати банальності про коня та нікотин марно — більшість підлітків ще не здатні замислюватися над своїм життям надовго вперед, для них і власне повноліття далеке, як Плутон. Натомість краще нейтрально, в порядку обговорення новин та цікавих фактів про світ, розповісти про статистику ВООЗ, за якою в світі щоденно (!) від хвороб, пов’язаних з курінням, помирає понад 19 тисяч осіб (на 2017 рік). Так, важко таку жахливу інформацію подавати нейтрально, без паніки «от бачиш!», але проявіть гнучкість: факти, подані у невимушеній бесіді, запам’ятовуються значно краще, ніж нудна лекція.

Значно ефективніші методи

Ненав’язливе формування оточення. Проаналізуйте оточення підлітка. Це простіше зробити, якщо ви з дитиною звикли ділитися враженнями, і вона сама розповідає, з ким товаришує. До куріння долучають найчастіше однокласники, або дворові приятелі. Діти, які проводять позашкільний час у цікавих гуртках, студіях, займаються спортом, зазвичай не курять — оточення не стимулює, тому спробуйте заповнити порожнечу вільного часу підлітка. Про атмосферу в класі чи школі можна поговорити з учителями.

Стримана реакція. Звісно, ви не радієте, адже вклали чимало сил у здоров’я дитини, і висловити свою прикрість з цього приводу нормально. Але тіло підлітка належить не вам, а йому. Якщо батьки виявляють небайдужість до дитини, але знаходять мужність не вдаватися до заборон, багатьом підліткам стає і соромно, і просто нецікаво курити.

Приклади гідних людей, які не курять. Поясніть, що Ілон Маск і люди його рівня замість куріння з підліткового віку займаються значно цікавішими справами, і через те мають славу та мільйони.

Фіксована сума кишенькових грошей. Не позбавляйте їх узагалі, адже це принизливо. А коли підліток має вибір: придбати цигарки чи щось цікавіше, йому стає шкода грошей.

Упевненість у собі. Підліток, упевнений у своїй привабливості, має друзів та хобі, успішніше протистоїть спокусі. Допомагайте йому. Поясніть, що справжні друзі не нехтуватимуть ним за спокійну відмову курити, бо цінують його особистість; а якщо у компанії починають тиснути на того, хто «відрізняється», то це не дружба, а самоствердження лідера компанії.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ:

 

Зворотній дзвінокНажаль Ви не можете одночасно купити електронну та друковану версії книг. Завершіть будь ласка купівлю одного виду товару, а потім перейдіть до іншого. Дякуємо!