«Як навчити дитину бути дисциплінованою?» — це питання постає чи не у кожній родині. Насправді ж, якщо від самого початку чітко вибудувати лінію виховання, жодних проблем із дисципліною не виникатиме. Ось декілька простих правил.

Визначаємо межі дозволеного

Дитина повинна чітко знати, що їй дозволено, а що ні. Межі та заборони вибудовуйте розумно, не потрібно жорстко обмежувати. Суворе табу стосується тих ситуацій, що безпосередньо загрожують життю чи здоров’ю дитини. Наприклад, переходячи дорогу, щоразу наголошуйте на правилах безпечної поведінки. Чому щоразу? Бо поки навичка не сформована, дитина забуватиме про те, що ви розповідали.

Ставимо лише ті вимоги, що під силу дитині

Коли ми вимагаємо щось, що дитина через певні чинники виконати не зможе, ми заздалегідь обираємо стратегію програшу. Правила повинні бути встановлені з урахуванням віку та особливостей дитини. Тоді їй легше буде дотримувати як незначних, так і серйозних вимог, а порушення траплятимуться вкрай рідко.

Відрізняємо баловство від порушення дисципліни

Потрібно завжди пам’ятати, що дитина — це не доросла людина. Вона може забувати та не звертати увагу на те, що порушили межу. Потрібно чітко відрізняти це. Наприклад, дитина не прибрала тарілку після сніданку. Якщо вона зробила це, бо дуже поспішала швидше повернутися до гри, то не варто бути суворим. Інша справа, коли дитина не прибрала тарілку свідомо, щоб «показати характер». Ось тут вже потрібна ваша батьківська реакція та бесіда стосовно цього.

Будьте послідовними у своїх діях

Не робіть винятків, коли правило може бути порушене. Наприклад, дозволяти не застилати ліжко на вихідних. Дитина сприймає все інакше: якщо можна сьогодні — то можна і завжди, не така це вже й обов’язкова справа.  

Вимикаємо істерики

Як реагувати, якщо дитина порушує правило? Психологи радять поводитися спокійно та впевнено. Якщо батьківська реакція занадто емоційна, на рівні підсвідомості дитини сприймає це, як слабкість, тож і надалі використовуватиме цю слабкість проти вас. Тож будьте впевненими і непохитними у своїх вихованих розмовах, виховання криком ще нікому не допомогло на шляху до дисципліни.

І головне — будьте прикладом

Ми постійно нагадуємо про головне правило виховання — будьте прикладом всього, що ви передаєте дитині. Якщо мама із татом самі інколи можуть не поскладати за собою речі, то смішно вимагати від дитини протилежного. Учіться разом, будьте взірцем — і тоді ваша дитина чітко дотримуватимете правил та буде дисциплінованою.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: