Не вважайте, що це так складно — створити для малюка розвивальне середовище. Звучить, звісно, серйозно, але насправді таке завдання цілком під силу дбайливим батькам. Навіть якщо ваш малюк не мешкає в окремій кімнаті, а поки ділить спальню з вами, ви все одно зможете проявити свою творчу кмітливість.

Головне — щоб ви стежили за тим, як дорослішає ваш малюк, і змінювали навколишнє середовище. Що саме впливає на розвиток дітей? Іграшки, зображення, якими ви наповнюєте кімнату, спортивний куточок, всілякі цікаві для дитини предмети.

Місця повинно бути багато

На превеликий жаль, нечасто можна побачити дитячу кімнату досить великого розміру. Крім того, деякі батьки дуже люблять заставити приміщення меблями, і потім дитині, яка починає ходити, робити це виявляється просто ніде. Тому, створюючи простір для свого малюка, перш за все подумайте про те, щоб місця було багато, освітлення в дитячій кімнаті було достатнім, і меблі були розміщені раціонально.

Змінні картинки

Починаючи з місячного віку, ваш малюк може розглядати всілякі картинки, що ви розміщуватимете на такій відстані та висоті, щоб дитині було зручно на них дивитися. Вибирайте прості, реалістичні картинки звичайного альбомного формату, на яких будуть зображені всілякі предмети: тварини, рослини, посуд, меблі, овочі-фрукти. Можете використовувати фотографії людей, зокрема родичів. Показуйте дитині картинку і повторюйте назву того, що на ній зображено. Поступово малюк намагатиметься повторити слова за вами, а завдяки розгляданню зображення в голові у малюка утворюється міцний зв’язок між картинкою та назвою.

Малювання без обмежень

Усі діти обожнюють малювати там, де не можна. А дорослі завжди забороняють це робити, рятуючи шпалери і меблі. Якщо ви дозволите дитині малювати на стінах, він отримає багато задоволення. Для того щоб шпалери залишилися цілими, закріпіть у доступних для малюка місцях аркуші ватману або шматки старих шпалер. Покажіть дитині, де їй можна малювати. Найкраще малювати на такій поверхні фарбами і використовувати не пензлі, а власні долоньки або губки для миття посуду. Звісно, дитина може здорово забруднитися, тому краще вдягніть її в той одяг, що не шкода зіпсувати.

Іграшки повинні бути доступними

Це теж один з принципів розвивального простору. Іграшки розкладіть на полицях так, щоб малюк зміг дотягнутися до них самостійно, без допомоги дорослих. Багато іграшок водночас виставляти не потрібно, достатньо буде трьох-чотирьох. Змінюватимете іграшки в міру того, як дитина втрачатиме до них інтерес.

Стимулюємо активність

Ледве навчившись повзати, малюк уже намагається сидіти, а щойно ніжки починають його утримувати, вже намагається ходити. Дорослі повинні підтримувати і стимулювати дитячу активність. Для цього в дитячій кімнаті або там, де частіше перебуває дитина, необхідно розмістити шведську стінку, драбинку, канат. Дитина повинна мати постійну можливість потренувати свою спритність. Малюки із задоволенням кидають м’яч у баскетбольне кільце, стріляють присосками по мішені, катаються на спеціальному величезному гімнастичному м’ячі.

Цікаві предмети

Хто сказав, що дітям цікаві тільки іграшки? Саме повсякденні з точки зору дорослого предмети найбільше цікавлять дитину. На поличці розмістіть кілька таць. В одну з них насипте манки стільки, щоб малюк міг малювати, водячи пальчиком по манній крупі. Для початку дорослий обов’язково показує дитині, як це робиться.

На іншій таці можете розкласти звичайнісінькі сухі макарони. Вибирайте великі сорти, причому такі, що малюк зможе надягати на мотузочку, як намисто. Така вправа допоможе розвивати маленькі пальчики. Тільки, знову ж таки, малюкові обов’язково знадобиться ваша допомога.

А як же музика?

А ось і ще одна чудова поличка. На ній розкладіть музичні іграшки. Стежте, щоб вони не містили дрібних деталей, що малюк може випадково проковтнути. Невеликий бубон, сопілка, дзвіночок, барабан, губна гармошка, щільно закрита баночка із сухим горохом усередині — ці та інші предмети тривалий час привертатимуть дитячу увагу. Періодично показуйте, як звучить певний інструмент і запрошуйте малюка до спільної ігрової діяльності.

Моя перша бібліотека

Книги завжди повинні бути доступними для дитини. У самому ранньому віці — це книжки-іграшки із пластику або щільного картону. Коли дитина підросте, вони поступляться місцем звичайним книгам із паперу. Нехай малюк сам бере їх до рук, розглядає, гортає сторінки. Неможливо прищепити інтерес дитини до читання, якщо книги завжди заховані в шафі, і мама іноді їх виймає. Звісно, трапляється, що діти рвуть книжки або малюють у них, але це не привід узагалі відбирати їх у малюків. Спокійно й терпляче пояснюйте, що в книжках малювати не можна, їх можна тільки читати і переглядати в них картинки. Поступово малюк навчиться з повагою ставитися до книги і обов’язково полюбить читання.