У кожній сім’ї існують свої принципи виховання дітей. Існують певні загальні правила поведінки та окремі в кожній родині. Так само і фінансове виховання має свої особливості. Утім, більшість батьків почали навчати дітей фінансової грамоти нещодавно. Розповідаючи дітям про гроші, дуже часто мати та батько припускаються серйозних помилок, від яких залежить подальше життя дітей та формується неправильне ставлення до грошей.Яких типових помилок зазвичай припускаються батьки у фінансовому вихованні?

1. Гроші — це зло! Великою помилкою є окреслення негативного образу «великих» грошей та всього, що з ними пов’язано.  «Там де багато грошей — ще більше проблем! — стверджують батьки. — Неможливо стати багатим чесним шляхом, усі багатії погані люди». З такими переконаннями люди зазвичай живуть дуже скромно, а головне з прихованим відчуттям заздрості усім забезпеченим.

2. Гроші — не для маленьких! Дуже часто батьки забороняють узагалі дітям розмовляти про гроші, поводяться так, наче їх не існує зовсім. Приховують усі матеріальні проблеми від малюка, мовляв, дитина ще замала у 6–7 років, щоб брати участь в обговоренні сімейного бюджету.

3. Гроші є — купуємо все, що захоче дитина! Це дуже поширена помилка з раннього віку, адже самі мати, батько або дідусь поступово привчають дитину до вседозволеності. Спочатку: «Хочу цукерку!» — бери! А потім, така дитина вже може і не запитати у батьків, купить собі пива, і цигарок, адже звикла завжди отримувати негайно все, що заманеться!

4. Гроші — їх завжди замало! Такий принцип виховання заснований на психології бідності. Дітям постійно стверджують: «Грошей немає! Грошей немає!», «Нам ні на що не вистачає!», «Заробітної плати — як кіт наплакав!» та подібні вислови. З такими ствердженнями неможливо виховати фінансово незалежну людину, адже батьки від самого початку програмують себе та дитину на негатив і недостачу коштів.

5. Гроші — не призначені для видавання кишенькових дитині! Упевненість деяких батьків, що дитині не потрібні особисті гроші, адже вона всім забезпечена, якщо чогось потребуватиме, попросить — їй придбають. Таким чином, без кишенькових, дитина ніколи не навчиться правильно поводитися з грошима та не знатиме ціну грошам.

6. Гроші є — кишенькові видають у безмежній кількості! Велика кількість особистих грошей з одного боку — це нажива для хитрих корисних однолітків, з іншого — це шлях до неконтрольованого використання дитиною коштів на небезпечні товари.

5386e9863036d_5386e986303a7

7. Гроші — незалежно від того, що це кишенькові дитини, контролюватиму їх я! Так стверджують батьки, які нібито надали дитині можливість самостійно використовувати кишенькові. А тим часом контролюють кожну її витрату, навіть після досягнення нею 18-річчя. Такий шлях ніколи не навчить дитину раціонально з певною відповідальністю використовувати кошти та самостійно розподіляти свої фінанси.

8. Гроші — ними можна сплачувати дитині за допомогу по господарству та за гарні оцінки! Це помилкова впевненість руйнує сімейні цінності, де члени сім’ї люблять одне одного та допомагають безкорисно, просто тому що хочуть зробити приємність, де кожен член сім’ї знає свої зобов’язання та права. А оплата за відмінні оцінки в школі підмінює мету освіти — діти починають навчатися не заради здобуття знань, а заради грошей.

9. Гроші — не потрібно заробляти в дитинстві! Так стверджують батьки, які оберігають своїх дітей від усіх фінансових проблем. Не привчають малюка до праці, не виховують почуття відповідальності за гроші, витрати та заробіток. Таким дітям тривалий час забороняють працювати, а коли вони все ж таки влаштовуються на роботу, десь після 25-ти, батьки повністю контролюють їхню заробітну плату або забирають гроші собі.

10. Гроші є — це можливість купити абсолютно все! Обізнаність у фінансовій грамотності — це, звісно, дуже добре. Але за межами матеріального світу, все ж таки існує іншій світ без грошей. Кохання, дружба та взаєморозуміння… Не можна зневажати основами духовного виховання, їх ніхто не скасовував!

Ось такі 10 основних помилок, яких батьки припускаються у фінансовому вихованні. Якщо врахувати їх, можна виховати людину, яка любить та цінує гроші, відповідає за свої фінансові операції та обізнана з основами духовного виховання.  

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: