Стосунки між людьми — складна система, яку постійно досліджують психологи. 1986 року відомий психіатр і фахівець в області транзактного аналізу Стівен Карпман запропонував власну теорію людських відносин — драматичний трикутник Карпмана.

Психіатр визначив три типи особистостей: Жертва, Переслідувач (або Контролер), Рятувальник. Між цими трьома типами налагоджуються відносини, де Переслідувач є сильною особистістю, яка стоїть над Жертвою. Жертва — слабка особистість, здатна терпіти та скаржитися на своє становище, але не намагатися змінити його. Рятувальник — той, хто завжди захищає Жертву та співчуває їй.  

Узагалі у цій моделі стосунків може бути і двоє, і троє, і десятеро людей. Але ролей залишається три. Таким чином кожен із групи може виходити виконувати ролі по черзі. Хай там як, це модель маніпулювання, що псує життя всім.

Жертва

Жертва починає проявлятися, коли людина зберігає контакт із партнером, порушуючи власні кордони, незважаючи на почуття і потреби, на догоду потребам партнера. Жертва — це нездатність жити своїм життям, де можна було б проявляти свою злість, силу волі, своє «стоп» і «не хочу». Жертва ніколи не говорить про своє невдоволення партнерові, замість цього терпить і накопичує негативні почуття. Жертва починає шукати когось, хто вислухає про її нещасне життя,  — Рятувальника.

Загалом для Жертви життя — це суцільне страждання. Вона відчуває то страх, то сором, то прикрість. Вона ревнує та заздрить. Жертва немає ані сил, ані бажання змінювати щось у своєму житті та постійно очікує лише поганого.

Переслідувач

Переслідувач дивиться на життя, як на ворога. Його переповнюють злість, напруження, роздратованість. Тому його негативні емоції знаходять вихід через контроль і критику ближніх. Він прагне лідерства.

Переслідувач занадто опікується близькими. Те, що планувалося як благо, стає суцільним контролем та маніпулюванням Жертви. Переслідувач гнівається, коли йому чинять опір, вважаючи, що його зусилля недооцінюють.

Рятувальник

Роль Рятувальника — захищати Жертву. Він відчуває гнівається і злиться на Переслідувача. Однак Рятувальник так само сильний, як і Переслідувач, тільки агресію скеровує на захист, а не контроль.

Основні емоції Рятувальника: жалість, співчуття, образа. Він так само напружений, як і решта членів групи цієї моделі відносин. Але Рятувальник уважає себе вищим за Жертву та Переслідувача. Ця думка задовольняє його внутрішнє «Я».

Як вийти з трикутника Карпмана та побудувати здорову модель людських відносин? Читайте у наступній статті.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: