У моделі відносин за трикутником Карпмана учасники періодично міняються ролями. Переслідувач критикує та контролює Жертву, Жертва терпить й скаржиться, Рятувальник втішає. Такі стосунки можуть тривати багато років, а люди навіть не уявляють, що вони міцно застрягли у трикутнику.

Коли родина живе в трикутнику Карпмана, то і дитина залучена у цю модель стосунків. Дитину будуть обмежувати в самостійності, заважатимуть зробити вибір та ухвалити рішення. Це може відбуватися зовсім не спеціально, часто батьки вважають, що таким чином захищатимуть дитину. Таке виховання засноване на почутті обов’язку, провини чи сорому. Чим швидше родина усвідомить, що вона живе у пастці токсичних відносин, тим швидше вони можуть побудувати здорову модель стосунків, де кожен член родини почуватиметься щасливим.

Як вийти з трикутника, якщо ви Жертва?

  1. Припиніть скаржитися на життя. Почніть шукати нові можливості, аби  поліпшити стан речей.
  2. Запам’ятайте: вам ніхто і нічого не винен. Навіть якщо хтось пообіцяв і не виконав цього. Обставини змінюються, і людські бажання теж. Припиніть шукати порятунку у інших.
  3. За все, що ви робите, ви відповідаєте. Ви можете робити власний вибір, не даючи змоги іншому робити це за вас. Ви можете казати «ні» та «не хочу», якщо вас щось не влаштовує.
  4. Не виправдовуйтесь і не докоряйте собі, якщо ви не виправдовуєте чиїсь очікування. Це їхня справа, вони відповідають за себе. Не намагайтеся догодити усім.

Як вийти з трикутника, якщо ви Переслідувач?

  1. Припиніть звинувачувати в своїх проблемах людей і обставини.
  2. Ніхто не зобов’язаний відповідати вашим очікуванням.  
  3. Учіться розв’язувати конфлікти без тиску, агресії та злоби.
  4. Припиніть самостверджуватись за рахунок тих, хто слабший за вас.

Як вийти з трикутника, якщо ви Рятувальник?

  1. Якщо у вас не просять про допомогу, мовчіть.
  2. Припиніть думати, що ви краще знаєте, як жити та діяти іншим.
  3. Не давайте обіцянок, якщо ви не зможете їх виконати.
  4. Припиніть чекати похвали.
  5. Перед тим, як поспішати допомагати, запитайте себе: а чи так сильно вона потрібна іншому?
  6. Припиніть самостверджуватися за рахунок тих, хто постійно скаржиться на життя.

У трикутник Карпмана час від часу потрапляє кожен із нас. Головне — вчасно розпізнати свою роль та припинити ці відносини. Якщо грати у Жертву, Переслідувача чи Рятувальника дуже довго, то страждатимуть усі учасники.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: