Чи замислювалися ви над тим, наскільки важливо відпочивати вдень? І це корисно не лише для дітей, але й для дорослих. Та чомусь про це ніхто не піклується, адже часто трирічні малюки не відпочивають удень, що вже говорити про старших? Навіть у деяких посібниках можна натрапити на інформацію про те, що шестирічній дитині вже можна не спати вдень. Яка нісенітниця! Лікарі й фізіологи в усьому світі одностайні, що денний сон знижує ризик інфарктів та інсультів. Денний відпочинок упродовж хоча б 30–40 хвилин знижує ризик раптових стрибків артеріального тиску. Погодьтеся, цього вже достатньо для того, щоб почати спати двічі на добу і привчати, звісно ж, до цього свою дитину. Тоді чому більшість дітей «не вкладеш спати вдень», як говорять батьки? Можливо, їм щось заважає?

Що змушує дітей не спати? Насправді існує безліч причин, через які дитина відмовляється відпочивати вдень. Часто трапляється, що одна й та сама дитина в садочку засинає вчасно, а вдома вередує. У чому причина? Мабуть, в садочку відповідна атмосфера? Що заважає вдома її влаштувати?

Не вмикайте телевізор! Дехто з батьків помилково вважає, що тиха монотонна музика або ледь увімкнений телевізор сприяє швидшому засинанню. Не можна залишати дитину засинати перед телевізором або комп’ютером. Важливо, щоб не було жодних зовнішніх подразників. Мультфільми навпаки активують дитину, як і ігри перед «тихою годиною».

Не сваріть перед сном! Дитині важливо налаштуватися на спокійний врівноважений лад. Часто дорослі самі заважають цьому,   криком вкласти до ліжка дитину, яка з істерикою і плачем відмовляється. Ви самі змогли б одразу заснути, якщо у вас сталося б таке потрясіння?

Не перегодовуйте! Інколи добрі наміри дорослих також можуть спричинити поганий сон. Наприклад, коли батьки намагаються щільно нагодувати дитину. Перенасичений шлунок ще нікому не допомагав заснути.  

Денний сон має бути регулярним, адже це корисна звичка, а звички повинні бути постійними.

Проблеми під час сну. Дитина спить міцно й солодко. Наче нічого не тривожить її, та все ж за цим милим сопінням можуть критися різні негаразди, зокрема енурез. Таке трапляється в дітей малого віку, які ще не звикли контролювати себе. Якщо ж проблема в старших дітей, можливо, слід звернутися до спеціалістів.

Іншим наслідком денного сну може стати проблема важкого прокидання. Так буває, коли дитина надто збуджена, тривалий час не могла заснути, але через втому не може прокинутися бадьорою і вередує. Допомогти можуть спеціальні ритуали, які означатимуть, що час прокидатися. Це може бути поцілунок мами, зарядка, коли під мамині забавлянки дитина потягується, а незначні лоскотання викликають посмішку. Цікавим методом пробудження свого сина ділилася одна мама. Вона говорила своєму синові, який спав: «Юро, скажи літак». «Літак», — кволо відповідав хлопчик. «А де маленький наш їжак?» — веселий голос мами одразу змушував дитину засміятися і прокидатися.

Якщо сон вже порушено, то як його нормалізувати? Пам’ятайте, яке важливе значення для дітей має гра? Намагайтеся якомога частіше все перетворювати на гру — і дитина краще вас розумітиме і стане слухнянішою. У випадку порушення денного сну також використайте ігровий прийом. Наприклад, покладіть разом із дитиною спати всі іграшки, улюблену можна покласти поряд із малям у ліжечко. До сну можна придумати різноманітні «мотиватори»: скажіть, якщо дитина поспить, то ви дозволите їй пострибати на батуті чи покататися на велосипеді, адже в неї після сну з’являться на це сили.  Діти люблять змагатися, то чому б не позмагатися, хто з вас швидше засне?

Якщо дитина відмовляється заснути, запропонуйте їй просто полежати в ліжку, подумати. Перегляд мультиків не сприяє сну. Та малося на увазі перегляд саме перед сном. Є один цікавий мультфільм, що може допомогти дитині заснути. Перегляньте з дитиною (але звісно не перед сном), як Петрик П’яточкін слоненят рахував. Зазвичай, діти люблять цей мультик і добре його запам’ятовують. Ідея порахувати слоненят може також допомогти вам налагодити режим денного сну.

Не шукайте причини, шукайте можливості. Не заспокоюйте себе відмовками, що ваша дитина «не хоче спати», «уночі висипається», «потім увечері не вкладеш». Про користь денного сну ви вже дізналися. Тепер залишилося знайти методи його налагодити, навіть якщо доведеться лягати поряд із дитиною і засинати разом із нею, гірше не буде.  

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: