Мільярдер і засновник «Virgin Group» Річард Бренсон в одному інтерв’ю сказав: «Якби ви запитали всіх людей, хто дав їм кращу пораду в житті, тримаю парі, більшість відповіли би “мама”». Ми повністю погоджуємося, але додали б сюди й тата.

Тож сьогодні розглянемо 9 уроків батьків, завдяки яким у майбутньому діти згадуватимуть вас із подякою.

Готувати їжу

Соціальний працівник і кулінарний терапевт Джулі Охана впевнена, що приготування їжі допомагає висловити любов і розвинути навички спілкування. Тим паче, що, приймаючи участь у процесі готування, дитина швидше познайомиться з властивостями продуктів та легше опанує систему корисної і шкідливої їжі.

Залучайте дітей до процесу змалку. Але обов’язково давайте лише ті завдання, які дитина зможе виконати відповідно до свого віку. І не шкодуйте часу на пояснення, приготування та прибирання після творчості юних кухарів.

Проявляти ласку

Психолог Карл Пікхард зазначає, що в підлітковому віці тінейджери відмовляються від тактильних проявів почуттів. Таким чином вони демонструють свою «дорослість». Треба допомогти підлітку зберегти здатність фізично виражати емоції. Висловлюйте свою любов у менше ніжній формі. Коли «буря» підліткового віку пройде, дитина знову повернеться до обіймів і поцілунків.

Тактильні прояви почуттів роблять людину більше щасливою, допомагають будувати довірливі відносини з людьми й відчувати себе задоволеною.

Заробляти гроші на задоволення

Якщо ви бажаєте, щоб у майбутньому дитина була фінансова незалежною, то слід навчити її двох речей: основ фінансової грамотності та працювати. Починати розповідати про гроші можна вже із 3 років. Так само змалечку потрібно привчати дитину до хатніх обов’язків.

У 10–14 років необхідно допомогти підлітку знайти заняття, за яке він зможе отримувати грошову винагороду. Зароблені гроші дозволять дитині відчути радість від фінансової незалежності та мати змогу купувати собі те, що вона бажає.

Рекомендуємо книгу відкриття в бізнес-літературі для підлітків — «Книга юного підприємця». У ній розглянуто 9 детальних планів, як підлітку розпочати свою справу. Придбати можна в нашому Інтернет-магазині.

Бути щасливим у самотності

Психотерапевт Емі Морін стверджує, що кожній дитині необхідно навчитися проводити час на самоті. Людина, яка почуває себе комфортно на одинці із собою, має більше стійку психіку та вміє відчувати свої справжні бажання.

Діти, які можуть без проблем обходитися декілька годин без компанії та спілкування, у майбутньому стають більше незалежними. Не плутайте, ми не пропонуємо зробити дитину одинаком, ми лише пропонуємо навчити не боятися самотності й уміти зайняти себе на самоті.

Самостійні діти є більше творчими й частіше проявляють ініціативу. Тому не треба придумувати 1000 і 1 варіант розважити дитину, краще дозвольте їй зробити це самій.

Не соромитися бути собою

Маленькі діти не мають проблем із виразом себе. Вони ведуть себе так, як відчувають. Але з дорослішанням діти починають пригнічувати емоції: щоб не засмутити маму, щоб не злився тато, щоб отримати те, що бажаєш. Але це лише початок.

Потім дитина обиратиме одяг, який не привертатиме увагу; не відповідати, щоб не виглядати безглуздо; не танцювати на дискотеці, бо вона не займається танцями. Щоб це не призвело до повної втрати себе, батькам слід бути якомога більше відкрити зі своїми дітьми й заохочувати їх індивідуальність.

Коли дитина усвідомить, що її поганий настрій не призведе до конфлікту, а «неідеальність» у якомусь питанні є нормальною, то вона почуватиметься більше сміливою й у майбутньому не боятиметься бути собою.

Адаптуватися до змін

Треба навчити дітей, що не завжди все можна контролювати. Треба бути гнучким та відкритим до змін. Адже життя підносить багато сюрпризів — приємних і не дуже. Тож завжди треба бути готовим, що щось може піти не за планом, і бути налаштованим позитивно.

Позитивний погляд на зміни допоможе дитині в майбутньому легко адаптуватися до переїздів, зміни роботи, нових відносин. Треба змалку привчати, що до всіх несподіванок треба ставитися легко й використовувати їх як ще одну можливість. Тоді ні стреси, ні депресії вашій дитині не загрожуватимуть.

Мати терпіння, щоб досягти більшого

Доктор психологічних наук Террі Моффін надала результати досліджень, згідно з якими здатність дітей до самоконтролю в ранньому дитинстві впливатиме в майбутньому на всі сфери її життя: від особистого доходу до швидкості старіння.

У Стенфорді провели ще один експеримент. Він полягав у тому, що діти мали подолати спокусу з’їсти зефір одразу, щоб потім отримати в 2 рази більше. У результаті ті, хто втримався, виявили більше високий рівень задоволеності життям.

Пояснюйте дитині: щоб досягти якихось великих мрій, іноді треба докласти чимало зусиль. А часом слід і почекати трохи довше, ніж є бажання.

Піклуватися про слабших

Дітям звикли приділяти чимало уваги й турботи. Але потрібно з раннього віку вчити того, що турботу потрібно не лише приймати, але й виявляти.

Найкращий спосіб сформувати таку якість — завести домашнього улюбленця. Годування, прибирання та піклування про тварину будуть із самого дитинства вчити відповідальності. При цьому не забувайте допомагати малюку, адже в нього може не все виходити, а інколи, як і в кожного із нас, просто може не бути на це сил.

Якщо в родині є молодша дитина, то старша може допомагати мамі піклуватися про неї. Але дитина не має бути нянькою й виконувати батьківські функції за замовчуванням.

Слідкувати за гігієною

Із немовлям не виникає жодних проблем під час процедур по догляду, але ось коли дитина починає чинити опір і тікати, тут вже питання постає гостро. Щоб там не було, треба проявити терпіння й навчити дитину слідкувати за собою.

Не використовуйте порівняння чи залякування: не помився — не дитина, а порося; не почистив зуби — загниють. Краще перетворіть процес догляду за собою у веселу гру. Придбайте смачну зубну пасту, цікаву щітку, шампунь із ароматом фруктів чи шоколаду тощо. Перетворіть приймання ванни на суцільне задоволення, щоб дитина бігла туди сама.

Крім цього, важливо пояснити дитині, чому людина має бути охайною, гарно пахнути та мати приємний вигляд. Діти дуже добре це все розуміють. А якщо при цьому мама й тато подають гарний приклад, то проблем із вихованням точно не виникне.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: