Іноді після важкого дня складно перемикнути розум на казковий лад. А дитина зі своїм дивовижним світосприйняттям вимагає історій, сповнених чудес… Дорослим допоможуть поради одного з найбільш славетних казкарів світу — Джанні Родарі!

Прийоми, запропоновані нижче, розроблені на основі книги «Граматика фантазії» — своєрідної інструкції з використання уяви. Ця книга сповнена філософських, іронічних думок та водночас містить чимало практичних порад.

«Біном фантазії»

Випадково оберіть два слова, не пов’язані між собою (наприклад, перші слова на випадкових сторінках книги). Чим менше зв’язку між словами, тим цікавіше! Наприклад, жираф і стіл. Щоб пов’язати їх між собою і так дати початок історії, достатньо поставити між ними будь-який прийменник та відповідно змінити словоформу: жираф зі столом, стіл жирафа, жираф на столі, жираф без стола. Чому? Як це сталося? Що з цього буде? Фантазуйте!

«Фантастичні гіпотези»

Поставте запитання «Що було б, якби..?» Граємо з так само випадково взятими іменником та дієсловом (наприклад, що було б, якби крокодили літали, люди були скляними, динозаври харчувалися б цукерками?!). Граючи в цю гру, міняйтеся ролями з дитиною: спершу один загадує слова, а інший вигадує історію, потім навпаки.

«Новий префікс»

Варто лише додати до слова незвичний префікс — і це стане поштовхом для створення чудернацьких образів та нових історій. Найкраще для цього стануть у пригоді сучасні префікси: мега-, міні-, мікро-, анти-, супер-… Напів-фотографія, анти-комп’ютер, супер-фіалка та подібні слова викликають запитання: як це виникло, навіщо, що сталося далі? Відповідаючи на такі питання, ви з дитиною складете власну фантастичну історію — можливо, безглузду та смішну, але це саме те, що потрібно!

«Запитання-відповідь»

Чудова гра, особливо для компанії! Кожен учасник бере до рук аркуш паперу. Ведучий ставить коротке загальне запитання: «Хто?». Кожен учасник пише на аркуші зверху когось, загортає край з надписом так, щоб його не було видно, передаючи аркуш сусідові. Ведучий ставить наступне запитання: «Де?». Кожен гравець знову пише свій варіант, загинає край з надписом і передає сусідові. Таким чином ведучий оголошує питання за питанням:

  •        «Що зробив?»
  •        «Що сказав?»
  •        «Що відповіли люди?»

І так далі, доки аркуш не буде списаний.

Зрештою аркуші розгортають, відповіді зачитують уголос, як суцільні історії. Урахуйте, що кожен гравець не знав, що напишуть інші, тому уявіть, наскільки несподівані та смішні комбінації ви почуєте!

«Перевертання казки»

Пропонуємо всім відому історію (наприклад, казку про Попелюшку), основну сюжетну лінію зберігаємо, але змінюємо деталі. Хлопець живе з вітчимом, у якого двоє своїх синів, балуваних та задерикуватих. Вони вирушають на байкерський зліт, а хлопець туди потрапити не може, бо йому бракує грошей на мотоцикл та відповідний одяг. Але з’являється… хто? Гра не така вже проста, бо навчає дитину аналізувати первинний текст казки і знаходити ключові частини сюжету.

«Почнемо з кінця!»

Коли улюблена історія закінчується, чимало дітей цікавляться, що було далі? І не тільки дітей: дорослі також вигадують продовження книжок (наприклад, до книги «Віднесені вітром» були дописані та видані кілька продовжень). Ця розвага корисна, бо також навчає глибше аналізувати історію, характери персонажів, тренує навички прогнозування наслідків учинків.

«Нові обставини»

Запропонуйте дитині перенести улюблених героїв з їхнього тридев’ятого королівства у ваше місто. Куди покотився б Колобок та кого зустрів би? Що змінилося б від переїзду мумі-тролів у мегаполіс? Саме цим прийомом скористалися творці серіалу «Шерлок» від Бі-Бі-Сі. Бачите, яким результативним це стало!

«Несподівана зустріч»

Герої з різних казок можуть несподівано зустрітися — цікаво, що з цього вийде? Чи стануть подругами Білосніжка та Аліса? Чи легше буде здолати Кощія, згуртувавшись? Зіштовхуйте найнесподіваніших персонажів з казок різних країн та часів! На такому прийомі побудовані серіал «Якось у казці» (розрахований на більш дорослу аудиторію), графічний роман «Ліга видатних джентльменів» та ін.

«У цілому світі»

Ця гра-історія сприятиме розвитку уяви та логіки дитини, яка вже ходить до школи. Запропонуйте їй уявити: що було б, якщо в цілому світі зникли гроші? Або люди почали б харчуватися тільки солодощами? Або зник би весь папір? Щоб уявити таке, дитині знадобиться проаналізувати роль певної речі у житті, що допоможе краще зрозуміти взаємозв’язки у навколишньому світі.

Порада наостанок: не бійтеся вдаватися до абсурду! Чим неочікуванішими, смішнішими будуть вигадані історії, тим краще. Адже саме це розвиває найбільш затребувану у нинішньому світі здібність — творче мислення!