Якщо у сім’ї двоє чи більше дітей, то між ними часто виникають ревнощі. Щоб їх уникнути, слід дотримувати чотирьох головних принципів.

  1. Взаємоповага та особисті кордони. Взаємоповага означає, що життя не обертається довкола когось одного — молодшої дитини, чи тата, чи ще когось, а потреби інших задовольняються «за залишковим принципом». Турбота, увага, власний час потрібні всім; основою є повага до особистих кордонів кожного. Так, старша дитина має право на власний простір (найкраще власну кімнату), на недоторканість своїх речей. Віддавати одяг чи іграшки старшої дитини молодшій можна лише за її згодою, а не під тиском: «Тобі що, для малюка шкода?».
  2. Реалізація потреб. У кожного з нас є потреби: у захисті, любові, справедливості. Непродуктивна поведінка старшої дитини (агресія, примхи) свідчить про те, що якісь її потреби не задоволені. Часто це виглядає як регресія: старша дитина починає поводитися, як мала, проситься на руки, грає у ігри для малят. Обсмикувати її не доречно: якщо реагувати спокійно, дитина сама припинить так поводитися, коли отримає достатньо любові та уваги.
  3. Старша дитина — не няня. Відповідальність за малюка не по силах старшій дитині; до 7 років вона взагалі не вміє належним чином оцінювати ситуацію. У будь-якому разі відповідають за все дорослі. Важливо також, щоб старша дитина без страху могла висловити свою відмову дивитися за молодшою. Навіть якщо вона хоче лежати та дивитися у стелю — це її право! Не хвилюйтеся: у атмосфері спільності та любові діти прагнуть допомогти батькам.
  4. Піклування про емоції. Важливо, щоб діти, зокрема старші, почувалися комфортно. Інакше, якщо просто вимагати гарної поведінки, зовні дитина виглядатиме «хорошою», але в душі у неї накопичуватимуться сум та біль, що призведе до прихованої шкоди молодшій. Тому підтримуйте позитивний емоційний зв’язок зі старшою дитиною; не чекайте, поки вона прийде за обіймами, обіймайте першими!