Добре бути таким татом, як герой оповідання Маяковського «Что такое хорошо и что такое плохо?», який має в книжці відповіді на всі запитання своєї дитини. Та, на жаль, не всі сучасні татусі можуть цим похвалитися. Але ж батько для дитини, не важливо дівчинки чи хлопчика, — це уособлення мужності, сили, супермена, який може все і знає все на світі. Шановні татусі, не зневірюйтеся, ви обов’язково зможете стати для своєї дитини супертатом! Цей час настане, коли ваш малюк досягне віку «чомучки» і щодня почне ставити безліч питань із різних областей знань. Вас цікавить, як ви ним станете? Тоді читайте далі.

Чому дитина дошкуляє вам запитаннями? Насправді малюк не хоче вам дошкуляти зумисне, і вже напевне не для того вас запитує, щоб довести, що ви нічого не знаєте. Якщо дитина обрала вас, отже, вона вам довіряє, вбачає у вас авторитет і навпаки вважає вас розумною людиною. Дитина поступово пізнає навколишній світ, і в неї прокидається до всього інтерес.

«Чому небо блакитне, а сіль солона? Чому мої вушка до голови приклеїлися? Як працює холодильник?» — це лише деякі питання, що можуть спантеличити будь-якого дорослого. Як відповісти і як зробити це правильно, щоб у дитини не сформувалося хибне  уявлення?

Чому не можна відмовляти або критикувати дитячі запитання? Бути джерелом знань для маленької рідної людини — це дуже велике щастя. Помилкою є відмовами, образами похитнути свій авторитет в очах дитини. Малюк може подумати, що ставити запитання погано. Від цього може знизитися самооцінка, з’явитися невпевненість у собі. Навіть одноразова відмова може знизити пізнавальний інтерес дитини. Також не можна відповідати «Не знаю», бо інтонація, з якою зазвичай вимовляється ця фраза, є байдужою, а діти це добре відчувають. Але якщо ви дійсно не знаєте відповіді, що тоді говорити малюкові?

Як сказати «Не знаю» і задовольнити цікавість дитини? Діти часто ставлять питання, що вражають дорослих. Мимоволі починаєш замислюватися, навіщо це їм знати. Нехай такі думки залишаться думками. Не запитуйте цього в дітей. Ваше головне завдання: не розгубитися і дати правильну відповідь на питання. Якщо не знаєте, розгорніть енциклопедію і поясніть дитині все простими словами. Для малюка дуже важливо те, що тато виявив цікавість до його запитання.

Часто батьки вдаються до вигадок, наприклад, пояснюють, що небо синє від того, що чарівник розлив синю фарбу. Так ви не тільки обманюєте дитину, але й собі ускладнюєте життя. Колись дитина дізнається правду, і вам потім доведеться пояснювати, чому ви колись сказали вигадку. Це, звісно, також буде не на користь вашого авторитету. Як же в цілому поводитися з малим «чомучкою», щоб здобути статус тата-всезнайка?

Сім правил супертата

1. Користуватися інтернет-сайтами з відповідями на найпоширеніші питання дітей, але перед тим, як використати пропоновані варіанти, ретельно їх обміркувати.

2. Читати якомога більше книжок. Можливо, в них не буде відповідей, але ваша ерудиція підвищиться, і це допоможе вам знаходити потрібні слова для пояснень.

3. Пояснювати все на прикладах. «Звідки береться дощ?» Закип’ятіть воду, накрийте кришкою і зверніть увагу дитини на краплі, що зібралися. Проведіть паралель із природою. Говоріть простими і короткими реченнями, без наукових термінів. Відповідаючи на дитячі запитання, завжди наводьте приклади.

4. Звертатися за допомогою до знайомих хіміків, фізиків, лікарів, рибалок, столярів та всіх, хто може підказати відповідь.

5. Хвалити дитину, захоплюватися її дотепними питаннями. Це стимулює її пізнавальний інтерес і показує вашу повагу до неї.

6. Не відкладати відповідь на дитяче запитання, а намагатися відповісти одразу.

7. Спостерігати за тим, яка галузь знань найбільше цікавить дитину і готуватися заздалегідь, читаючи потрібну літературу.

Візьміть до уваги ці правила, відкоригуйте їх залежно від  індивідуальних особливостей своєї дитини, і ви неодмінно станете найкращим татом у світі, який зможе дати прості й зрозумілі відповіді на складні дитячі питання.