Значною мірою наші слабкі та сильні сторони визначає темперамент. І хоча змінити його неможливо, проте можна й потрібно компенсувати слабкі сторони через розвиток відповідних навичок. Батьків у цьому процесі мають допомогти дитині. А оскільки розвивати навички найкраще через гру, поговоримо про рекомендовані ігри, сьогодні — для флегматиків.

Зацікавлюємо процесом гри

Флегматики схильні до самозаглиблення і зазвичай у змозі самостійно знайти собі заняття, але якщо таку дитину постійно залишати саму, вона виросте апатичною та соціально неадаптованою. З нею потрібно грати, і перш за все зацікавлювати самим процесом гри.

Для малят, які тільки вчаться ходити, добирайте великі іграшки, зокрема куби-вкладиші, машинки, спортивні знаряддя. Дитина робитиме більше рухів, коли котить велику машинку чи перекладає об’ємні куби.

Активна роль у сюжетно-рольових іграх

Через знижену рухливість нервової системи у флегматичних дітей може розвиватися сором’язливість, а оскільки вони схильні обмірковувати кожен крок, то ризикують розгубитися у нових обставинах, або коли раптово сталося щось незвичне. Вам допоможуть сюжетно-рольові ігри.

Грайте з дитиною «У магазин», «У лікаря», «У школу» та інші рольові ігри, що моделюють життєві ситуації. Вигадуючи сюжет ігри, відведіть малюкові активну роль. Хай учиться відстоювати свою думку, а ви забезпечуйте різноманіття діалогів. Уява у флегматиків добра, важливо саме відпрацювати сценарії контакту з людьми.

У формі гри корисно надавати дитині дрібні доручення — збігати викинути фантик в урну, віддати гроші на касі.

Спокійні командні ігри

Це найвідоміший спосіб весело провести час компанією вдома! Такі апробовані ігри, як лото чи «Міста» ненав’язливо вчать взаємодіяти. Разом з дитиною підготуйте для гостей фанти з нескладними веселими завданнями. У будь-якому віці розважить гра «Що вміститься у банку?», де гравці по черзі пропонують по одному предмету, що вміститься у звичайну літрову банку (виграє той, хто має найбагатшу уяву).

До речі, зараз з’явилося чимало яскравих та корисних настільних ігор для малят. Такі ігри продають наборами: коробка з картками, кубиками та іншим необхідним приладдям.

Активні командні ігри

Важливо привчати малого флегматика до активних ігор, на початку у надійній знайомій компанії на дитячому майданчику біля дому, чи з дітьми друзів. Обирайте спершу ігри без жорсткої конкуренції, бо якщо самозаглиблена дитина програє, то може замкнутися і більше не захоче грати.

Наприклад, гра у м’яч «Лови фрукт!», де гравець каже: «Я кидаю тобі банан!» і кидає м’яч наступному; той перекидає м’яч далі, але має назвати вже інший фрукт. Спочатку нехай малята грають у неї повільно. Потім можна перейти до швидшої гри — «Їстівне-неїстівне», коли гравець каже якесь слово та кидає м’яч, його слід ловити, якщо слово позначає щось їстівне, і відбивати, якщо неїстівне.

Добре залучати флегматиків до таких ігор, як схованки, піжмурки.

Потім можна перейти до командних спортивних ігор: дитина-флегматик добре засвоює правила. Командна гра навчить його орієнтуватися у обставинах, що швидко змінюються, натренує реакцію. Хоча у футболі флегматик, швидше за все, буде воротарем, і навряд чи гратиме у командні ігри постійно.

Для тривалого тренування вправності, координації запропонуйте дитині індивідуальний спорт: ковзани, велосипед.

Розвиток сильних боків

До цього моменту ми говорили про ігри, що допоможуть компенсувати малюкові слабкі сторони темпераменту. Але також важливо грати у ігри, що стимулюють розвиток сильних боків особистості: акуратність, точність, розсудливість, здатність до аналітичного мислення. Не дивуйтеся, якщо ваш флегматичний малюк отримуватиме більше задоволення від таких ігор, ніж від галасливих гостей. Це пазли, ліплення, малювання, набори з іграми-експериментами, конструктори.

Перед початком гри чи якоїсь справи попереджайте дитину, скільки часу на це відведено, і привчайте до планування. Звісно, справа може піти повільніше, ніж планувалося, і сварити за це флегматика не слід, від крику він не пришвидшиться, а лише замкнеться. Просто поясніть, як скоригувати плани з урахуванням швидкості.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: