Чи замислювалися ви, якою має бути їжа для мозку дитини? Мається на увазі перелік продуктів, необхідних для правильного розвитку. Поміркуймо, які необхідно сформувати здібності в дитини в молодшому шкільному віці. Це пам’ять, увага, здібність до навчання, логічне мислення, правильне мовлення, фізична рухливість, а також навички гігієни та самообслуговування, комунікативні, соціальні навички. Різноманітні дошкільні заняття у садках, центрах розвитку чи вдома спрямовані саме на розвиток всіх цих складових, але для кращого їхнього засвоєння потрібне ще й правильне харчування. Розгляньмо, які продукти мають бути в раціоні школяра, а від яких краще відмовитися, щоб не годувати мозок дитини шкідливою і непотрібною їжею.

Початок шкільного життя — завжди стрес. Це зрозуміло, адже змінюється образ життя дитини. Організм отримує серйозне навантаження, починає перелаштовуватися на новий режим. Підтримати первачка морально — обов’язок батьків, але також потрібно надати йому можливість правильно харчуватися. Наводимо перелік продуктів, що містять речовини для зменшення прояву стресу в дитини, зокрема твердий сир, банани, горіхи, червона риба, морепродукти, зелень та багато інших. Наявні в них Магній, Йод, корисні жири та вітаміни чудово підвищують стресостійкість.

Основні помилки у харчуванні школярів. Майже ніхто не бере до уваги співвідношення білків, жирів та вуглеводів у харчування дитини. Насправді воно має велике значення для організму, що зростає. Рекомендоване співвідношення для молодшого школяра 1:1:3, 2400–2800 ккал. Батьки забувають, що від їжі багато чого залежить, а тому слід ретельніше складати режим харчування дитини. Натомість:

  • недостача фруктів та овочів, в результаті чого знижуються інтелектуальна діяльність школярів, уміння зосереджуватися;
  • відсутність у раціоні або зменшена кількість молочних продуктів, через що організму бракує кальцію, потрібного для зростання малюка;
  • відсутність риби у харчуванні, тобто фосфору для діяльності мозку;
  • нехтування сніданком. Ранковий прийом їжі важливий для всіх, а для дитини, яка не поїла вранці, задоволення відчуття голоду на перших двох уроках стане основною проблемою, аж ніяк не засвоєння матеріалу уроку;
  • надмірне споживання солодощів призводить до ожиріння;
  • перекуси фастфудами порушують обмін речовин і спричиняють захворювання ШКТ.

 

Така схема харчування навряд чи надасть дитині сил, енергії та змоги зосередитися на навчанні. Щоб не сушити потім голову, шукаючи причини поганих оцінок дитини, забезпечте їй всі передумови для всебічного розвитку і успішного засвоєння шкільної програми.

Чого потребує дитячий організм? У першу чергу достатню кількість білків. Вони сприяють підвищенню імунітету, розвитку м’язів та внутрішніх органів.

Для формування скелету, здоров’я зубів дітям необхідний кальцій. Тому до раціону слід додати молочнокислі продукти, сир та молоко. Але щоб кальцій добре засвоювався, потрібні вітаміни D та С, що містяться у петрушці, жовтку, рибному жирі, шипшині, цитрусових, солодкому перці, волоських горіхах.

Здоров’я серця та судин, нервової системи, поліпшення реакції забезпечує наявність в оргазмі амінокислот. Головним їхнім джерелом є м’ясо, риба, яйця.

Організм школяра час від часу перебуває в стані нервового напруження. Для повноцінного формування нервової системи та підвищення засвоюваності вітамінів дитині потрібні жири. Вони містяться в жирних продуктах. Та бувають корисні та некорисні жири, що є причиною підвищення рівня холестерину. Тому не зловживайте стравами із жирної свинини, вершковим маслом, яйцями, салом. Корисні жири містяться в оливковій олії, горіхах, рибі, гарбузовому насінні. В усьому слід знати міру.

Більшість дітей настільки жваві, здається, що вони працюють від батарейок. Насправді цими батарейками є вуглеводи. Їх можна отримати із солодощів, але їхня користь буде схожою із найдешевшою неякісною батарейкою, адже енергія з них швидко витрачається. Для довготривалого ефекту живчика краще споживати вуглеводи із фруктів і каш, з картоплі та овочів (до 300 г щодня). Фрукті й овочі можна приймати у вигляді соку, проте не постійно, оскільки сік не має клітковини, що дуже корисна для моторики кишківника. Знижується ймовірність виникнення запорів. Та слід знову ж пам’ятати про помірне вживання вуглеводів, оскільки надмірна їхня кількість трансформується в жири і може спричинити ожиріння.

Режим — невід’ємна складова здорового способу харчування. Ви можете зараз переглянути й проаналізувати щоденне меню своєї дитини і за потреби скоригувати його. Та цього недостатньо. Для правильного обміну речовин необхідно визначити чіткий розклад прийому їжі з інтервалом приблизно в 4 години. Обов’язково зовсім виключити з раціону дитини газовану воду і напої, солоні горішки, чіпси, сухарики, напівфабрикати, ковбасні вироби низької якості та зменшити вживання свинини. Краще вживати індичатину, телятину, кролятину, курятину.

Сподіваємося, вам вдасться сформувати правильне меню для свого школярика, та коли почнете складати, обов’язково враховуйте смакові вподобання дитини.