У віці 2–4 років малята іноді стають некерованими й агресивними. Пропонуємо вашій увазі кілька ігор, за допомогою яких можна допомогти дитині виплеснути негативні емоції.

Психологи стверджують, що шкідливо пригнічувати негативні емоції. Як діяти? Потрібно знайти для них вихід!

Звідки береться агресія?

У кожній людині від природи є агресія. Це своєрідний захисний механізм, реакція на роздратування. Коли виникає небезпечна ситуація — наприклад, хтось відібрав іграшку або стукнув лопаткою по голові, дитина захищається від нападу. Але іноді агресивною стає фонова поведінка — дитина нападає сама, акцентує увагу на поганих героях у казках, ображає. Це не означає, що вона раптом стала поганою. Це означає наявність подразника, що постійно активізує її агресію.

Насамперед, батьки повинні зрозуміти, що спричинило агресію.

  • Обстановка в родині.

Якщо тато й мама сваряться й сперечаються, дитина вважає, що це через неї. Дитина розмірковує: «Вони сваряться, отже, я погана».

  • Фізичне й моральне покарання, приниження, психологічна відмова від дитини.

Наприклад, сподіваючись прискорити дії дитини, мами часто говорять: «Я зараз піду, а ти залишишся». Страх розлучення з мамою є найстрашнішим для дитини. Якщо вона користується такими прийомами, малюк перебуває в постійному стресі.

  • Несприятливі умови в дитячому садку або в школі.

У групі є діти-агресори, які провокують малюка на постійний захист або вихователі користуються погрозами для досягнення своєї мети.

  • Неприйняття почуттів дитини, заборони виражати сум, образу, гіркоту.

Дитині говорять: «Фу, яка ти некрасива, коли плачеш!» або «Не рюмсай, ти ж хлопчик!». Якщо емоції не проробляються, вони накопичуються й спричиняють агресивну поведінку.

  • Підвищена тривожність малюка.

Якщо мама сама перебуває в постійному стресі або надмірно опікує малюка: «Не лізь на гірку, адже це небезпечно!» або «Не ходи туди, упадеш». Світ починає видаватися малюкові небезпечним. Він захищається від нього.

Як проявляється дитяча агресія?

Агресія в дитини проявляється по-різному:

  • вона б’ється;
  • кусається;
  • б’є батьків;
  • говорить образливі або брутальні слова;
  • заподіює біль собі — б’ється об підлогу головою, кусає себе, дряпає;
  • не іде на компроміс із друзями, ні в чому нікому не поступається;
  • любить негативних героїв (Чахлика Невмирущого, Бабу-Ягу), намагається наслідувати їхню поведінку, не зважає на позитивних героїв.

Позбавляємо стресу

Щоб спрямувати агресію дитини в потрібне русло й дати їй виплеснутися, психологи радять грати в певні ігри, де ця негативна поведінка може бути керованою. У ці ігри можуть грати й батьки, і самі діти в садку. Чим більше часу ви маєте, тем краще: малюк спочатку тривалий час гратиме в «Салют» і «Упертого баранця».

Гра 1 «Обзивання»

Мама й дитина стають одне напроти одного й кидають одне одному м’яч. Коли дитина кидає, вона може назвати маму «образливим» словом, що насправді дозволене, наприклад, «Ти — капуста!» — «Ти — помідор!» і т. ін.

Гра 2 «Пил»

Запропонуйте дитині вибити пил з подушки. Нехай вона б’є її, кричить.

Гра 3 «Боротьба на подушках»

Увімкніть веселу музику, візьміть до рук подушки й злегка бийтеся ними. Але батьки чітко повинні визначити правила — не бити руками, не вигукувати образливих слів. Якщо правила порушено, гра зупиняється.

Гра 4 «Сніжки»

Запропонуйте дитині бгати аркуші паперу й кидати ними одне в одного.

Гра 5 «Салют»

Дитина рве папір та із силою підкидає. Потім усі разом забирають сміття з підлоги.

Гра 6 «М’ячику, котися!»

Тенісний м’ячик кладуть на рівну поверхню. Дитині пропонують здути його, щоб він прокотився по заданій траєкторії. Ігри за участю дихальних елементів психологи вважають найефективнішими.

Гра 7 «Жаба»

Якщо малюк полюбляє купатися, запропонуйте йому дути на поверхню води, щоб утворилися хвилі. Дитина має інтенсивно дути.

Гра 8 «Ураган»

Сядьте напроти малюка й запропонуйте йому вас здути. Нехай він набере в легені більше повітря і дує на вас. Удавайте, що вам доводиться докладати зусиль, щоб витримати ці потоки повітря.

Гра 9 «Упертий баранець»

Малюк лягає на підлогу й із силою випрямляє ноги або б’є ними об підлогу. На кожний удар він може говорити: «Ні!».

Гра 10 «Футбол»

Дитина й дорослий грають у футбол подушкою. Її можна віднімати, кидати. Головне — дотримувати всіх правил.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: