Батьки дарують дітям любов, ласку, увагу та турботу, але окрім цього ще й певну «рольову модель», яку діти залюбки наслідують. І йдеться не лише про фарбування губ маминою помадою чи приміряння татових черевиків, коріння «наслідування» йде значно глибше.

Як би нам не хотілося, але діти переймають від нас значно більше, ніж знається: як взаємодіяти із людьми, як бути чоловіком чи дружиною, як реагувати на невдачі та досягати успіху. Хочете ви цього чи ні, але ваші сьогоднішні звички формують майбутнє вашої дитини.

Як стати для дитини найкращим прикладом для наслідування? Про це сьогодні і поговоримо.

Говоріть про свої емоції та почуття

Чому дорослі іноді вважають, що їхній внутрішній світ інші мають розуміти «за замовчуванням». «Кохана, чому ти сердишся?» — може запитати вас чоловік. «А що, сам не здогадуєшся?». Ні, не здогадується, як і решта. Те, що відчуваєте у певну мить ви, відомо лише вам. Тож за необхідності ви маєте повідомити оточуючим про свої почуття у словесній (спокійній) формі.

Переводячи свої емоції у слова, ви навчаєте дитину робити так само. І це одразу ж дає значну перевагу: спілкування стає комфортнішим. Вам буде значно легше зрозуміти свою дитину, бо вона зможе пояснити причину свого смутку чи роздратування. А у майбутньому дитині буде значно легше взаємодіяти із друзями, колегами та коханими.

Перепрошуйте та пояснюйте свої вчинки

Не часто можна почути, як батьки перепрошують у маленької дитини. Чомусь у нас це не прийнято, бо «батьки завжди мають рацію». Але насправді ж потрібно вміти перепрошувати, якщо, наприклад, не дотримали обіцянки. І обов’язково пояснювати, чому так сталося. Так ви навчите дитину з повагою ставитися до почуттів інших.  

Якщо відчуваєте, що нагримали на малюка зопалу, не почули його розповідь про день у садочку, забули купити йому «кіндер», хоча зранку обіцяли — перепросіть. Адже це просто: «Доню, вибач, я так стомилася на роботі, що я просто забула. Ну ж бо на вихідних разом сходимо до крамниці та купимо?».

Показуйте налагодження взаємин у родині

«Нюанси подружнього життя — не для дітей!» — так уважає більшість. Але як тоді дитині навчитися у майбутньому будувати власну модель взаємин із чоловіком чи дружиною?

Звісно що не варто виносити на суд дітей сварки чи конфлікти, але ви маєте навчити долати непорозуміння. Дитина повинна бачити, що час від часу батьки можуть ображатися одне на одного, але потім вони обговорюють причину образи, миряться і обіймаються.   

Також не соромтеся проявляти любов та ніжність у присутності дитини. Демонстрування позитивних почуттів навчає, як підтримувати взаємини у родині. А найголовніше — якщо щасливі мама і тато, то щаслива і дитина.

Приділяйте час собі та чоловікові

Життя не починається і не закінчується на дитині. І вона має це розуміти. Якщо ні, то ви ненароком покладаєте на дитину відповідальність, що «ви все робите заради неї». Це може призводити до пригнічення і стресу, якщо у малюка щось не виходить.

Дозволяйте собі займатися улюбленою справою і знаходьте для цього час. Це не лише підтримуватиме ваш позитивний настрій і почуття задоволення, але і буде гідним прикладом для наслідування. Також не забувайте про спільне дозвілля із чоловіком. Нічого страшного, якщо іноді на вихідних дитина залишиться із бабусею, доки ви сходите у кіно та на вечерю.  

Дотримуйте принципів, що пропагуєте

Це найголовніший пункт. Діти вбирають у себе все, що робити ви. Якщо ваші слова мають розбіжності із діями, то наслідуватиме дитина саме друге. Марно розповідати про правила переходу дороги лише по «зебрі», якщо самі перебігаєте дорогу у недозволеному місці. Марно розповідати про здорове харчування, коли самі ви вечеряєте сосисками та іншими напівфабрикатами.

Хочете, щоб дитина займалася спортом і не курила — робіть те саме. Ви можете брати малюка із собою на тренування (часто у спортивних центрах є дитячі кімнати). І звісно ж забутьте про тютюн, якщо це у вашій родині заборонено.

Фундамент своєї особистості дитина копіює з вас. Тому виховайте себе та станьте таким, яким хочете у майбутньому бачити свою дитину!

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: