У нашому дитинстві було популярним заохочувати дітей солодощами: «З’їси весь суп, отримаєш морозиво». Також вони були безпрограшним варіантом, якщо потрібно було втішити, похвалити за високу оцінку, нагородити за візит до лікаря.

Але чим шкідливий такий спосіб заохочень?

  1. Проблеми зі здоров’ям. Навряд чи ви як винагороду обираєте моркву чи броколі? Їжа «переможця» — це завжди щось не найбільш корисне, але максимально солодке. Якщо зловживати цією звичкою, у дитини може розвинутися карієс, ожиріння, брак поживних елементів тощо.
  2. Емоційні переїдання. Коли ми заохочуємо дитину смаколиками, у неї формується зв’язок «солодощі = радість». Таким чином може розпочатися розлад харчової поведінки: малюк буде компенсувати брак позитивних емоцій, «заїдаючи» стрес та переживання.
  3. Неправильні пріоритети. Якщо вся їжа — це лише шлях до десерту, у дитини формуються неправильні харчові звички. Вона не відчуває свого тіла, не розуміє, яка їжа їй до вподоби, не відчуває ситості. Смаколики чи інші шкідливі продукти стають верхівкою харчової піраміди. Усе, що нижче, — це неприємна необхідність.
  4. Якщо ви бажаєте сформувати у дитини навички правильного харчування — не використовуйте їжу як винагороду чи покарання. В очах малюка вона набуває особливої цінності. Якщо батьки використовують її з виховною метою — це щось важливе та необхідне.

Чим краще замінити смаколик?

Не завжди матеріальна винагорода у пріоритеті. Наприклад, якщо дитина засмучена чи ображена, приділіть їй більше своєї уваги. Обіймайте, спілкуйтеся, грайте. Придумайте свій особливий ритуал, що допоможе позбутися болю. Якщо ви мотивували солодощами, щоб дитина робила уроки чи прибралася у кімнаті, замініть це на поїздку до парку, перегляд мультфільму, нову книгу тощо.

Дієтологи радять змалечку розвивати у малюка навички інтуїтивного харчування. Не робити прийоми їжі культом. Не розділяти їжу на «корисну» чи «погану». Тоді смаколики та інші продукти харчування не будуть самоціллю, а лише їжею, необхідною для здорового функціонування організму.