Дуже часто в багатьох сім’ях гроші для дітей — це заборонена тема. Особливо, коли в родині фінансові труднощі, батьки намагаються це приховати не лише від сторонніх людей, але й від рідних дітей. Тато й мамо, часом, уважають, що діти ще маленькі, нічого не розуміють або вважають, що слід оберігати своїх малюків від усіляких проблем. Чи потрібно розповідати дітям про сімейні матеріальні негаразди та як це робити?

Сучасні психологи одностайні, що про всі фінансові зміни дітям необхідно розповідати. Інакше, тоді вони просто боятимуться, навіть слова «фінанси» і всього, що з ними пов’язано, не зможуть забезпечити себе або виростуть марнотратами. Чому такі невтішні прогнози? Це тому, що батьки самі з дитинства формують у дитини хибне уявлення про гроші.

Чому слід розповідати дітям про гроші та фінансові труднощі?

Якщо не вчити хлопців та дівчат фінансової грамотності, то вони виростуть фінансово безграмотними, споживачами, які не зможуть управляти своїми фінансами! Починаючи з криків у магазині: «Купи іграшку, купи сік, купи цукерку!» і завершуючи: «Тату, чому ти не можеш мені купити джип, як у Сашка?» Такі заяви батькам забезпечені! У разі відмови купити те, що вимагають діти, вони здебільшого маніпулюватимуть рідними: ображатимуться, кричатимуть, що батьки їх не люблять, погрожуватимуть самогубством чи тим, що підуть з дому (у крайніх випадках). Навіть якщо у сім’ї фінансові труднощі, це ніяк не впливатиме на таких дітей. Вони просто не в змозі це зрозуміти! А все тому, що батьки вчасно не навчили культури поведінки й правильного ставлення до грошей. То що казати дитині, коли в сім’ї фінансові труднощі?

Необхідно завжди говорити дитині правду! Зрозумілою мовою для малюка: у 3 роки можна розповісти без дрібниць та незрозумілих ще термінів, а вже в 10–13 повністю посвятити дитину в сімейні фінансові справи. Можливо підліток вже і сам зможе заробити гроші та зробити свій фінансовий внесок до сімейного бюджету. Усе залежить від батьків й фінансового виховання.

Наприклад, якщо дитина звикла жити на широку ногу, кишенькові гроші видавали їй без меж, балували у всьому, тоді, звісно, синові чи дочці дуже важко зрозуміти, що в сім’ї фінансові негаразди. Потрібно було раніше розповідати дітям про фінансовий бюджет, про можливу матеріальну нестабільність та способи виходу з неї. Звісно, завжди є шанс усе виправити. Головне — це постійно розмовляти з дитиною.

Пропонуємо вашій увазі конкретні фрази, що знадобляться батькам для пояснення сімейних фінансових труднощів.

8-fraz-jaki-vihovujut-z-ditej-nevdah_2_2

Фрази-помічники у поясненні дітям фінансових труднощів

«Ти ж цікавишся новинами світу та країни. Якщо ні, то я тобі радже це зробити. Зараз не лише у нас, узагалі в державі у багатьох людей фінансові труднощі! Тому ми вимушені скоротити наші витрати. Це стосується твоїх розваг і речей, без яких можна зараз обійтися. Подумай, від чого ти можеш відмовитися, а що тобі вкрай необхідно».

«Ти розумний хлопчик, то зможеш усе зрозуміти. Батько деякий час без роботи, шукає іншу, тому варто почекати, коли фінансове становище нашої сім’ї налагодиться. Уважай це, як практичний урок під назвою «Як можна зекономити під час фінансової кризи?». Можливо, маєш якісь пропозиції?»

«Ти маєш знати, що у нас фінансові труднощі. Це звісно не тривалий час, завжди необхідно сподіватися на краще. Твої кишенькові ми дещо зменшимо, нових речей купувати цьогоріч не будемо, на відпочинок на море, на жаль, теж не поїдемо. Але, якщо ми разом підтримуватимемо батька, якому зараз і так непереливки, то все владнається дуже швидко! Ось, побачиш!»

«Ти ще маленький, але послухай мене уважно. Гроші, не ростуть на деревах і не з’являються в гаманці за допомогою чарівної палички. Їх заробляють у різні способи. Ми працюємо з татом, отримуємо заробітну платню. Але зараз заробітки зменшилися. Це тимчасово, потрібно лише трохи почекати. Коли ти виростеш, я вірю, що ти житимеш краще, у тебе не виникатимуть матеріальні проблеми, а якщо і виникатимуть, ти завжди легко знайдеш вихід з них.

Можливо, це здається лише банальними фразами. Але, як свідчить практика, у критичних ситуаціях, усі забувають за них і просто починають нервувати, скандалити та сперечатися. Які там діти! Тут хоча б себе заспокоїти!  Тому такі прості слова здатні заспокоїти й самих батьків. А дітей може навіть спонукати поміркувати, як можна скоротити витрати, що першочергово потрібне, а від чого можна відмовитися.

Можливо, навіть маленький фінансист дасть слушну пораду або ухвалить рішення попрацювати десь та заробити гроші, хоча б собі на витрати. Дайте дитині можливість брати участь у розв’язанні сімейних фінансових проблем. Це згуртовує членів сім’ї, а діти в свою чергу дорослішають та починають розуміти ціну грошей. Дуже часто діти, саме з незабезпечених сімей, мають згодом гарні заробітки та живуть значно краще своїх батьків. Це, звісно, за умови правильної мотивації та формуванні позитивного ставлення до грошей, що змогли дати їм батьки.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: