Книги для гармонійного розвитку Вашої дитини

Фізичне покарання: так чи ні?

«Дати стусана, штурхонути» — що може бути природнішим, коли дитина завинила? Однак сучасні психологи впевнені: фізичний вплив як спосіб покарання не є справді ефективним, а головне – корисним для малюка. І хоча з ними згодні багато людей (зокрема і влада багатьох країн, де є юридична відповідальність за подібне насильство щодо дітей), прихильників «відважити стусана» все одно залишається чимало. Так, може, у такого покарання є переваги – і в чому ж його недоліки?

Плюси:

Висока ефективність. Біль і пам’ять про неї – це  чудові стимулювальні фактори. Дитина, яка обпеклася об гарячу плиту на кухні, більше до неї не підійде. Так само дитина, яка отримала на горіхи за розбиту дорогу техніку, в майбутньому напевно поводитиметься з нею акуратніше.

Простота. Фізичне покарання може заощадити чимало зусиль. Маленькі діти не готові сприймати надто довгі пояснення, особливо такі, що потребують логічних викладок про те, що таке добре і що таке погано. А так отримав по м’якому місцю – й одразу все зрозумів: туди не ходи, це не бери, так не поводься.

PARENT-YELLING

Оперативність. Іноді потрібен максимально швидкий фізичний вплив, без зайвих розмов. Наприклад, якщо малюк тягнеться до тієї самої плити або, наприклад, тягне собаку за хвіст. Ляпас скоротить час дитячої реакції і стане хорошою альтернативою сильнішому болю від опіку або укусу.

Мінуси:

Інфантилізм. Тільки докладні пояснення, чим вас не влаштовує поведінка дитини, дають їй зрозуміти причину покарання (у вигляді стояння в кутку або позбавлення солодощів тощо). Це сприяє розвитку самоаналізу щодо питань, добре це чи погано,  і відповідальності за свої справи.

Бажання уникнути покарання. Якщо дитині не пояснювати, що вона зробила не так, страх болю стимулює бажання не стільки діяти інакше, скільки приховувати це від батьків. Адже в неї не буде внутрішнього стримувального фактора. Отже, якщо дитина припустить, що ви не дізнаєтеся про її провину, то може повторювати ці дії ще і ще.

beltwhooping

Страх батьків. Одна справа — боятися злого собаки або темного провулку і зовсім інша – своїх мами і тата. Для маленької людини таке покарання гірше від фізичного болю! Звісно, батьків вона любить більше за всіх. Але, виявляється, їх же і боїться – причому знову ж чи не найбільше.

• Невпевненість, комплекси. Якщо тато і мама регулярно б’ють своє чадо, воно втрачає віру і любов до них. Більш того, малюк відчуває незрозумілу для нього проблему: батьки хороші, але батьки… й погані, адже завдають йому болю. Для дітей ще немає напівтонів, і така логіка спричиняє розвиток комплексів.

Потаємність. Маленька дитина, незважаючи на безпосередність, соромиться ставити забагато питань. І наведений вище приклад (батьки — хороші або погані?) не тільки залишиться без відповіді, але і може  спричинити те, що малюк почне уникати спілкування з вами.

6354

Агресивність. Малюк, усвідомлюючи, що фізичний вплив змінює його поведінку і є прийнятним для батьків, робить відповідні висновки. Хочеш, щоб хтось робив так, як ти хочеш, бий його! Тому потрібно бути готовим, що дитина битиметься на дитячому майданчику, у дитсадку чи в школі.

• Проблеми формування совісті. Реально розуміючи, чому вчинок поганий, дитина намагається загладити свою провину, перепросити, виправитися та ін. А якщо вона отримала стусана, отже, розплатилася за нього, хіба не так? Виходить, совість чиста, їдемо далі, в чому проблема? Така логіка, звичайно, хибна.

Звикання. Часте застосування прочуханки спричиняє те, що діти до неї звикають і вже не сприймають як значущу подію в житті. Отже, щоразу її ефективність стає нижчою – і бити доводиться сильніше, частіше… Що може мати найсерйозніші наслідки для здоров’я дитини.

120117_

Підбиваючи підсумки, слід визнати: бити дитину не варто, але іноді без такого покарання не обійтися. Головне, щоб це траплялося рідко, в екстреній ситуації (загроза життю і здоров’ю, нахабна перевірка ваших нервів на міцність, завдання дитиною болю іншій людині) і непублічним (це принизливо для малюка). А також не надмірним.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ:Зворотній дзвінокНажаль Ви не можете одночасно купити електронну та друковану версії книг. Завершіть будь ласка купівлю одного виду товару, а потім перейдіть до іншого. Дякуємо!