Чомусь так сталося, що зазвичай накопичувати власні кошти діти починають з того моменту, щойно їм замість подарунка на День народження дарують гроші. Та навіть тоді дехто з дітей, не знаючи, що робити з цими грошима, віддають їх батькам. До якого часу це триватиме? У наш час гроші — невід’ємна складова життя, і не вміючи ними розпоряджатися, не можливо влаштувати собі комфортне існування. Може, варто поступово прищеплювати дитині поняття про гроші вже з самого малку, тоді, як вона засвоїть основи лічби до 10? Це приблизно з трирічного віку. Якщо правильно все організувати, то негативного наслідку у вигляді розбещеності можна уникнути.

Коли дитині починати накопичувати? Дехто зі спеціалістів уважають, що гроші дошкільнятам і навіть молодшим школярам не потрібні, оскільки їх зазвичай завжди супроводжують батьки. Але ж видавання грошей, накопичення власного капіталу — це не спосіб забезпечити себе під час відсутності батьків. Це один з аспектів фінансового виховання. І чим раніше його розпочати, тим краще. Тоді у підлітковому віці, коли вже дійсно будуть потрібні власні гроші, дитина не розгубиться і не зробить необдуманих покупок.

З чого почати? Згадайте себе. Чи мали ви у дитинстві власні гроші? Де ви їх зберігали? Якщо у вас не було скарбнички, це не означає, що й вашій дитині вона не потрібна. Її можна завести, щойно у вас із дитиною виникнуть суперечливості щодо грошей. Наприклад, коли малюк попросить щось у вас купити. Можна вже тоді почати видавати дрібні гроші. Це має стати першим кроком у прищепленні дитині фінансової дисципліни.

kopilka-deti

Як почати? Скарбничку ви можете подарувати або зробити її власноруч із дитиною. Слід пояснити призначення цього предмета. Допоможіть дитині поставити мету накопичення. На початку не обов’язково контролювати, навіщо дитині гроші. Надайте малюкові можливості зробити першу покупку на власні кошти за його бажанням, навіть якщо придбана річ виявиться зовсім непотрібною.

Якщо ваш малюк ще в тому віці, коли на свята він отримує іграшки, а не гроші, то постає питання, як же йому накопичувати. Тоді можна щоразу, коли дитина просить у вас купити чергову непотрібну іграшку, запропонувати не купувати її, а відкладати ці гроші у скарбничку.

Як контролювати? Постає питання, чи потрібно взагалі контролювати гроші дитини. Якщо йдеться про дошкільнят, то навряд чи вони витрачатимуть власні гроші самостійно, без батьків. Тому братимете участь у процесі.

Якщо дитина шкільного віку чи підліток, то вирішувати вам, обліковувати витрати чи ні.

Питання про спосіб накопичення грошей і вік, коли це слід починати, вирішують у кожній родині окремо. Але одне є незаперечним, власні кошти для дитини потрібні, і чим раніше вони в неї почнуть з’являтися, тим швидше вона опанує всі закони фінансової грамотності.