У сім’ї Бориса Павловича та Олени Олексіївни Нікітіних було семеро дітей. Виховуючи їх, подружжя розробило власну унікальну методику розвитку, визнану у всьому світі. Методика розрахована на використання з перших місяців життя та розвиває як інтелект, так і фізичні можливості дітей.

Особливості методики Нікітіних

1) Фізична активність. Щойно дитина починає повзати — не можна обмежувати її фізичну активність. Удома повинно бути якомога більше спортивного обладнання. Дитина опановує шведську стінку до 10–12 місяців, гімнастичні кільця тощо. Обов’язкова щоденна гімнастика, загартовування, причому доволі жорстке — ходіння по снігу, обливання холодною водою. Один із компонентів активності — легкий одяг.

2) Самостійність дитини за активної участі дорослих. Батьки повинні багато займатися з дітьми, подаючи приклад, грати з ними. Але діти дуже самостійні, змалку засвоюють усі побутові навички.

3) Відсутність примусу у навчанні. Свобода, така незвична для радянських часів, виражена в тому, що дитина займається тільки тим, чим хоче. А не хоче щось учити — не вчить. Однак для стимулювання пізнання у кімнатах має бути відповідний інтер’єр: географічні карти на стінах тощо.

4) Логічні ігри. Рамки, конструктори та інші авторські іграшки, створені власноруч Борисом Нікітіним. Яскравий приклад — набір «унікуб» з 27 кольорових кубиків жовтого, червоного та синього кольорів. До набору розроблено 60 вправ різноманітної складності, розрахованих на конкретний час виконання. Це тренує просторову уяву, логічне мислення, готує до вивчення геометрії, тригонометрії.

Критика

Критики методу зазначають відсутність традиційних іграшок, вправ для розвитку мовлення та творчості, емоційну бідність. Варто зауважити, що ці недоліки в сім’ї Нікітіних компенсувалися за рахунок величини родини, постійного спілкування та допомоги старших дітей молодшим. До того ж побутові умови Нікітіних були доволі суворими, наприклад, вони мешкали у власному будинку без водопроводу, і діти взимку возили воду на санчатах.

Якщо дитина в сім’ї тільки одна, про розвиток соціальних навичок та творчість варто попіклуватися додатково.

Спогади дітей Нікітіних

Уже дорослі діти славетних батьків з гордістю та любов’ю пригадують своє дитинство та вважають, що батьківська система виховання пішла їм на користь. Вони мають власних дітей, яких також виховують з урахуванням сімейної методики.