Ваш син хотів стати спочатку футболістом, потім — водієм автобуса чи машиністом, через деякий час говорить про бажання стати капітаном дальнього плавання, а на випускному в садочку взагалі заявив про те, що хоче стати продавцем. Не переймайтеся! Це нормально, адже професійні вподобання в ранньому віці можуть постійно змінюватися. Завдання батьків: не тиснути на сина, не глузувати з його бажань, а поступово допомогти йому визначитися.

Професійні уподобання в ранньому віці — це веселі дитячі розмови: «А я хочу бути космонавтом, полечу туди й торкнуся зірок!», «А я мрію лікувати тварин, зроблю котові укол, нехай йому також буде боляче, як мені, коли він мене подряпав!», «Я піду працювати в магазин, там покупці купу грошей завжди дають продавцеві. І я так хочу!», «Краще бути поваром — їж досхочу, адже все безкоштовно!».

Аби в дитини не виникало неправильного уявлення про професії, батькам потрібно приділяти час на розповіді про спеціальності в деталях. Як це робити?

1. Розкажіть спочатку про професії батька, мати та близьких родичів. Можна навіть екскурсію на свою (інших) роботу влаштувати, якщо є така можливість. Не потрібно детально розповідати про професії. Але основне в певній роботі малюк повинен знати. А згодом розкажіть про рідкісні професії, зокрема, хто такі рятувальник пінгвінів або туалетний гід.

2. Придбайте спеціальну літературу про різні професії. Існують також картки для дітей, на яких гарно намальовані спеціалісти та наведено опис, чим саме займаються певні професіонали. Відеоматеріали в інтернеті та наочні приклади, де дитина може на власні побачити листоношу, продавця, лікаря, поліціянта, учителя, вихователя тощо.

3. Вигадайте, або купіть готові ігри та іграшкові професійні набори. Наразі для гри існують лікарські чи перукарські набори для дітей. Можна вигадати ігри на кмітливість, наприклад, мати називає дію, а дитина відгадує, хто це. «Хто лікує звірів?» І дитина повинна знати, що це не лише з мультфільму, а перш за все, ветеринар.

4. Не переймайтеся, якщо син плутає професії, назви та дії. Це ж тільки ознайомлення зі спеціальностями. Наразі, ви не нав’язуєте дитині якусь спеціальність, у якій уже бачите свого сина, а просто розповідаєте та пояснюєте про різноманітні професії.

Навчіть ваших синочків бачити мету, не залежно від того, яку вони професію опанують.