Уміння їсти самостійно, використовуючи ложку та виделку, тарілку та чашку, є однією з найважливіших навичок, яким навчаються діти 1-2 років. Як найкраще допомогти освоїти їм це? У цьому вам стане у пригоді наша інструкція!

Але спочатку відповідь на питання, яке непокоїть усіх: коли ж починати вчити дитину їсти без допомоги мами чи тата? Правильного варіанту немає, усе індивідуально. Але зазвичай у 7-8 місяців, максимум 10-12, малюк проявляє інтерес до ложки, намагаючись узяти її на озброєння. Саме тоді зробіть першу спробу, адже дитина дійсно мотивована на новий для себе процес. А значить, навчання пройде легше. Ну, а якщо інтересу немає, не засмучайтесь. Затягувати до 2-3 років не варто, але й поспішати не потрібно батьківським тиском багато ви навряд чи досягнете.

Якщо дитина морально готова до навчання, дотримуйтесь наступних порад:

1. Підберіть дитячий посуд

По-перше, він повинен бути міцним, не розбиватися, у тарілки можуть бути навіть присоски інакше падати на підлогу вона буде регулярно. По-друге, вона повинна бути зручною для дитячих пальчиків (із вигнутими товстими ручками) та без гострих країв (перш за все у виделки). По-третє, краще, щоб уся вона була яскрава це приверне додаткову увагу дитини.

tableware_for_children1

2. Підготуйте кухню

Годуйте дитину на кухні або в їдальні, щоб вона одразу звикала: їсти потрібно не в спальні. На період навчання самостійного харчування наберіть фартушків для дитини та ганчірок або макулатуру на підлогу не вся їжа з першої спроби потрапить до рота. І краще встановити дитячий стільчик подалі від стін, щоб не мити ще й шпалери.

3. Оберіть момент

Як і будь-яке навчання, не починайте, коли дитина хворіє, у неї ріжуться зубки або вона просто не в гуморі. Інакше уроки будуть стресом, малюк не запам’ятає нічого крім того, що самостійне харчування пов’язано з негативом. До речі, усі члени сім’ї повинні бути сповіщені про це: щоб не було так, що з мамою дитина їсть сама, а бабуся її годує з ложечки.

4. Правильно виберіть їжу

Навчатися поводження з ложкою найкраще з густими стравами: кашею, пюре, сирком вони не проллються, як суп. Запропонуйте дитині те, що вона полюбляє, так процес сподобається більше. Не накладайте в тарілку занадто багато, щоб їжа була теплою адже малюк їстиме повільно. Уникайте шматочків, інакше спокуса взяти їх руками виявиться завеликою.

GettyImages-1

5. Покажіть, як тримати ложку

Розмістіть її в дитячій руці (на початку їй зручніше взяти її в кулачок, а не затиснувши пальцями) і, обхопивши долонею, зачерпніть трохи їжі та піднесіть до дитячого рота. Після 5-6 повторень вона зрозуміє, що ви від неї хочете, і напевно забажає спробувати сама. Якщо зачерпувати спочатку не виходить, наповніть ложку самі нехай дитина хоча б донесе її до рота.

6. Дайте спробувати випити з кухля

Налийте в чашку трохи, на 4-5 ковтків, звичної для малечі рідини. Далі дбайливо притуліть її до губ дитини і повільно нахиляйте, щоб вона відчула момент, коли питво почне литися в рот. Під час перших спроб обов’язково притримуйте кухоль, щоб він і не впав, і не перекинувся на дитину та вона не поперхнулася.

toddler-drinking-milk

7. Показуйте на особистому прикладі

Діти найкраще вчаться, намагаючись копіювати батьків. Тому усаджуйте малюка з його стільчиком за загальний стіл, щоб він бачив, як поводяться зі столовими приборами тато і мама. Це буде й наочним посібником для нього, й важливим елементом комунікації з дорослими: він відчує себе повноцінним членом сім’ї.

8. Поясніть різницю між приборами 

Коли малюк засвоїть ложку, переходьте до виделки та ножа. Розкажіть, що виделкою можна їсти як гарніри (її тримають, як ложку), так і наколювати шматочки (для цього її перевертають зубчиками вниз). Покажіть, як знімати їх ротом, щоб не поранитися. І роз’ясніть, як відрізати ножем шматочки – але ця навичка, мабуть, раніше 2,5-3 років навряд чи буде освоєна.

9. Підгодовуйте перший час

Оскільки велику частину їжі та пиття під час навчання буде пролито на стіл, фартух та підлогу, дитина ризикує встати з-за столу голодною. Тому краще асистувати їй, підгодовуючи другою, батьківською ложкою. Можна навіть запропонувати таку гру: одну ложку ти відправляєш до рота самостійно, а другу мама або тато.

10. Наберіться терпіння

Учитися їсти самостійно потрібно постійно, і перші тижні після кожного прийому їжі доведеться мити мало не півкухні. Але з часом це мине навчитися поводженню з ложкою, виделкою та чашкою під силу кожному. І не квапте дитину, це лише зашкодить. А краще перетворюйте все на захопливу гру (але не розвагу!) та хваліть за успіхи.

І не забудьте про безпеку: не залишайте дитину без нагляду, навіть якщо вам здається, що вона сама справляється з їжею. Адже їй практично в будь-який момент може знадобитися допомога наприклад, якщо поперхнеться. І тоді без мами чи тата їй не впоратися з такою проблемою.