Книги для гармонійного розвитку Вашої дитини

Як зарадити маніпуляціям вашої дитини?

Помічаємо ми це чи ні, усвідомлюємо чи не усвідомлюємо, зважаємо чи все ж таки намагаємося цього уникнути, але дитина починає використовувати маніпуляції, коли не досягає бажаного. Яких помилок найчастіше припускаються батьки? Як зрозуміти, чому дитина маніпулює? Як зупинити маніпуляції? З’ясуймо разом відповіді на ці питання.

№ 1: Спроби маніпуляції помічаєте занадто пізно

Часто батьки не помічають перших ознак маніпуляції з боку малюка. Якщо вчасно не виявити, з часом все лише ускладниться.

Психологи зазначають, що маленькі діти не здатні маніпулювати оточуючими: подібні спроби привернути до себе увагу обумовлені інстинктами, а не усвідомленими діями. Усвідомлені маніпуляції з’являються у молодшому шкільному віці: дитина виробляє певну методику, за допомогою якої отримує від дорослого бажане. Це можуть бути і сльози, і вимагання, агресивна чи істерична поведінка.

Якщо ви лише починаєте помічати за дитиною перші «дзвіночки» маніпуляції, спробуйте поговорити з нею (до того, як її переповнять емоції) та дізнатися, що саме їй потрібно і навіщо.

№ 2: Власний приклад

Іноді батьки можуть не помічати за собою, як самі використовують маніпуляцію для досягнення мети. Вони навіть можуть використовувати її, як один зі способів виховання. Діти швидко копіюють таку поведінку та використовують її.

Також звичка вимагати бажане маніпуляцією підкріплюється, коли батьки неусвідомлено задовольняють потребу дитини, щойно вона починає плакати чи влаштовує істерику. Якщо це спрацьовує декілька разів, то така поведінка стає звичною для дитини.   

№ 3: Поступитися

Іноді батьки обирають легший варіант: поступитися дитині, аби вона заспокоїлася та припинила вимагання. Найчастіше батьки погоджуються, коли дії відбуваються у людному місці: у гостях, крамниці, на вулиці тощо. Чомусь у такі моменти батьки соромляться поведінки своєї дитини, тому легко задовольняють її примхи.

Коли опиняєтеся у схожій ситуації — не поступайтеся власним принципам. Відмовили, отже, будьте непохитними. Зберігайте спокій і непохитність. Не кричіть та не сваріть дитину. Продовжуйте й надалі поводитися природньо, не демонструючи слабкість.

Щоб грамотно зменшити маніпулювання або принаймні його частоту, рекомендуємо…

  • Будьте впевнені у тому, що маєте рацію. Визначте чіткі межі, що таке «добре», «погано», «дозволено» і «недозволено». У жодному разі не порушуйте цих законів, навіть якщо дитина ну дуже просить.
  • Встановлюйте лише найважливіші кордони. Не будьте занадто жорсткими у вихованні, не забороняйте усе.
  • Будьте чесними та дотримуйте прийнятих у родині правил. Якщо помилилися, визначте це.
  • Зберігайте спокій у спілкування із дитиною, навіть у моменти істерики.
  • Поважайте думку дитини, але пояснюйте, що остаточне рішення — за дорослим.
  • Дитина має право не погоджуватися із вами та відчувати негативні емоції. Не сваріть її за це, але і не поступайтеся.

Найголовніше, запам’ятайте: будь-які маніпуляції дитини — це її спроби привернути вашу увагу. Частіше обіймайте малюка та говоріть, як ви його любите. Даріть більше позитивних емоцій та проводьте час разом!

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ:Зворотній дзвінокНажаль Ви не можете одночасно купити електронну та друковану версії книг. Завершіть будь ласка купівлю одного виду товару, а потім перейдіть до іншого. Дякуємо!