До 5-ти років дитина, яка здавалося б стала вам говорити неправду, часто просто фантазує та вигадує. Натомість після п’яти років діти починають обманювати навмисне. Будь-яка брехня має певну причину. Що робити, коли ви почули неправду від малюка? Як поводитися? Як відучити дитину брехати?

1. Шукайте причину дитячої брехні. Дуже часто діти починають говорити неправду, коли в сім’ї щось трапляється. Після народження братика чи сестрички чи  під час розлучення батьків. У моменти, коли дитині бракує уваги та любові, вона починає шукати спосіб звернути на себе увагу.

2. Не бийте та не кричить на дитину, коли дізналися про її брехню. Покарання звісно потрібно вигадати (залежно від масштабів брехні) — залишити дитину на тиждень, на день без планшета або перегляду мультфільмів, не пускати гуляти саму на вулицю тощо. Але все необхідно зробити спокійно, дивлячись в очі малюкові.

3. Не залякуйте маленького обманщика, намагаючись будь-що «вибити» з нього зізнання. Не варто дитину лякати «бабаями», «дядьками» чи поліцією. Потрібні пояснення та приклади наслідків, якщо говорити неправду. Нехай перегляне мультфільм чи прочитайте казку на тему брехні, разом обговоріть сюжет. Дайте можливість дитині самій знайти героя-кривдника. Нехай поміркує на цю тему, попросить пояснень з цього приводу, але якщо не бажає, не наполягайте.

4. Питання обману обговорюйте з малюком наодинці. Не розповідайте краще нікому про його поведінку. Якщо ви почнете його соромити привселюдно, наслідки матимуть зворотній ефект, дитина замкнеться в собі та продовжуватиме брехати — ще вишуканіше, ще частіше. Брехня почне міцно закріплюватися в її житті. Згодом вона вибере такий шлях у житті.

5. Дитина зізналася вам самостійно у своїй брехні? То похваліть її. Якщо син чи донька наполягають на своєму, а ви впевнені, що вони говорять неправду, то намагайтеся залишатися спокійним й проявити терпіння. Більше розмовляйте, пояснюйте, чому краще говорити завжди правду. Розкажіть, що про брехню рано чи пізно дізнаються всі!

У тому, що дитина почала говорити неправду, є доля провини батьків. Брехня означає недовіру близьким, це такий собі дитячий захист від внутрішніх проблем. Малюк хоче «вкритися» під неправдою, наче під ковдрою, та почуватися у безпеці.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: