Шановні батьки! Ви щодня спостерігаєте за діями своєї дитини, яка перебирає десятки предметів, тягне їх до рота, кидає, носить за собою. Увесь цей час вона по черзі робить це то лівою, то правою рукою, а то й обома відразу.  Важливо розуміти, що до 4 або навіть 7 років багато дітей ще не мають провідної руки. Це явище має назву амбідекстрія — здатність володіти обома руками однаково.

Як же дізнатися, праворукий ваш малюк чи ліворукий? Пропонуємо вам короткий тест. Будьте уважними, для кращого результату деякі завдання потрібно зробити кілька разів. Також наголошуємо, що цей тест буде ефективнішим, якщо дитина вже досягла старшого дошкільного віку.

Визначаємо провідну руку малюка

  1. Покладіть перед дитиною декілька сірникових коробок та попросіть знайти сірник в одній із них. Провідною вважають руку, що відкриває та закриває коробку.
  2. Підготуйте 3–4 екземпляри різних пляшок із кришками, що закручуються, та запропонуйте дитині якомога швидше відкрити кожну з них. Провідною вважається рука, що відкручуватиме кришку.
  3. Покладіть на підлогу один або декілька маленьких м’ячиків та попросить дитину підняти їх повільно і по черзі. Провідною вважається рука, що виконує активні дії. Рекомендується повторити цю вправу кілька разів.
  4. Зав’яжіть декілька простих вузлів зі шнурків або мотузки, але не дуже туго. Запропонуйте малюкові спробувати розв’язати їх усі. Провідною вважається рука, якою він розв’язує вузол, а не тримає.
  5. Попросіть дитину поаплодувати своєму улюбленому мультфільму чи пісні. Провідною вважається активніша рука, тобто та, яка здійснює ударні руки об долоню.
  6. Запропонуйте дитині закрутити що-небудь. Це може бути щось матеріальне, наприклад годинник. Або попросіть малюка просто уявити, що він вкручує лампочку або шуруп. Провідна рука та, що повертає.
  7. Пограйте з дитиною в гру-потішку «Сорока-білобока» і подивіться, пальчиками якої руки вона буде малювати кола. Як ви вже здогадалися, провідною буде та рука, що малює кола на долоні другої.
  8. Запропонуйте дитині виконати найпростіше завдання: взяти свою улюблену м’яку іграшку, пригорнути до себе та погладити її, обов’язково тримаючи в руках. Здебільшого провідна рука гладить, а друга тримає.

Вочевидь, якщо дитина більшість дій виконує правою рукою, то вона правша. Якщо за результатами тесту можна припустити, що у дитини ліворукість, вам не потрібно втручатися в цей процес. Наприклад, вкладати іграшку в певну руку, класти ложечку винятково праворуч від тарілки. Тому що таким чином ви обмежуєте дитину, що потрібно так, а не інакше.