Частина 1: статева ідентифікація, особисті кордони та страхи

Статева ідентифікація відбувається у 3–6 років. Діти помічають, що всі люди — або чоловіки, або жінки. Що необхідно пояснити дитині, зважаючи на цей факт?

Діти ще не уявляють, що стать від природи дається на все життя. Слід пояснити, що хлопчики стануть чоловіками, як тато, а дівчатка — жінками, як мама. Обов’язково підкресліть рівну значущість обох статей.

Зразком чоловічої та жіночої поведінки стають саме батьки, а моделлю взаємин — стосунки доньки з татом чи мами з сином. Саме в цей період батькам доводиться чути фрази, що їх дещо шокують, на зразок: «Я виросту та вийду заміж за тата!». Поставитися до таких заяв слід з розумінням. Поясніть, що це неможливо, але дитина виросте, обов’язково покохає людину свого віку та створить власну сім’ю.

Важливий пункт статевого виховання — особисті кордони. Ви вчите дитину оберігати особистий простір, пояснюючи, що не можна ходити голим у присутності сторонніх людей, що двері туалету потрібно замикати. Часто діти просяться в туалет до батьків, але потрібно чітко встановити межі дозволеного. Оберігаючи власні особисті кордони, ви вчите цього дитину на власному прикладі.

Діти раніше чи пізніше знаходять на тілі чуттєві зони, до яких приємно торкатися. Не слід забороняти їм це робити — таким чином батьки лише загострять інтерес до явища і водночас спровокують ставлення до чуттєвості як до чогось поганого. Потрібно лише сказати, що робити так у присутності людей не можна. І відволікти дитину іншими цікавими справами.

Іноді дитина хоче запитати батьків на тему статевого виховання, але боїться. Тоді батькам необхідно вгадати це бажання і почати розмову першими. Вгадати можна за натяками: запитаннями на кшталт «звідки беруться цуценята», за спробами поводитися нетипово для своєї статі, жартами на тему вагітності тощо.

У наступній частині ви дізнаєтеся, як говорити з малятами на «незручні» теми чесно та не травмуючи психіку! Тисніть , щоб не пропустити!

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: