Як змінилося ваше життя з появою проекту 4Mamas?

У моєму житті з’явилася дитина! Це був 2010 рік.

А перші книги з виховання й розвитку з’явилися в асортиментах нашого видавництва ще 2008 року. Потім був процес тривалого дозрівання ідеї. І тільки 2015 року народився бренд 4Mamas.

У моєму житті з’явилося багато цікавих людей, які надихають, у яких хочеться вчитися й з якими хочеться перебувати поруч.

Офісна робота поступилася місцем зустрічам з батьками, організації та проведенню маминого театру, зустрічам з батьками на тему казкотерапії, корисних солодощів для дітей, партнерству з іншими цікавими проектами.

З’явилося джерело нескінченного потоку ідей і їхнього творчого втілення.

Чого вас навчив проект? Які нові якості ви відкрили в собі?

Щодня проект навчає мене бути відкритою до нового досвіду, нових знайомств, розширення обріїв, знаходження балансу між особистими інтересами й інтересами інших людей, бути гнучкою й динамічною, радіти будь-яким, навіть на перший погляд незначним успіхам.

Які ідеї з книжок 4Mamas ви втілили в життя?

Улітку під час відпочинку з родиною на дачі ми вивчали ідеї сімейних свят і традицій. У цьому нам дуже допомогла книга «Книга зустрічей нашої родини». Ми разом з дитиною обирали варіанти, що сподобалися, й відразу фіксували в календарику. А ідею свята свійських тварин утілили відразу ж. Ми із чоловіком розповідали про свійських тварин з нашого дитинства — це було дуже весело. А дитина розповіла про свого вихованця: як він у неї з’явився, фантазувала на тему «Якби він міг говорити, що сказав би своєму господареві?», намалювала портрет улюбленого кролика. А завершили свято звісно сімейним чаюванням зі смачним пирогом.

Моєю улюбленою паличкою-виручалочкою вже кілька років є терапевтичні казки. Це мова, яку дитина добре чує й розуміє. Я читаю їй готові казки із книг «Ігри й казки, що лікують» та «Ігри й казки, що лікують 2», складаю свої. Коли синові виповнилося 3 роки й він почав ходити в садок, то нашою улюбленою казкою була казка про тоненьку ниточку, що зв’язує серденько мами й малюка. Натхненна цієї казкою, її зворушливістю й потужної силою, я навіть пошила героїв — маму зайчиху й зайченя, які вже не один рік радують не тільки нашу родину, але й інших дітей і мам, яким я розповідаю цю казку на заняттях з казкотерапії. Я напевне знаю, що казка народжується не на рівному місці, а це результат сильних емоцій, з якими вдалося впоратися й мудро розв’язати певну ситуацію. Вона є плодом творчості, народженим у стані радості від подолання й відчуття внутрішньої сили. Я переконана, що кожна мама — найкраща казкарка для своєї дитини!

Яка книга 4Mamas ваша найулюбленіша? Або та, якою ви найбільше пишаєтесь.

Замислилася. Складно вибрати, якщо чесно. Адже в нашому асортименті немає випадкових книг. Кожна книга цінна. Для кожної книги ми створюємо унікальну концепцію. І головний секрет наших книг навіть не в готових рецептах або порадах, в унікальній інформації, головний секрет — це стан, яким діляться з батьками й дітьми наші автори. Читаєш кожну нову книгу й починаєш усвідомлювати, що ухвалювати мудрі рішення просто, достатньо, щоб стан гніву й роздратування поступився місцем доброті й прийняттю, а образа — подяці. Тоді не потрібні готові поради, ти сам стаєш творцем і генератором ідей.

І все-таки, мабуть виокремлю дві книги.

«Ігри й казки, які лікують». Уже говорила про неї. Це чарівна книга, друга частина особливо глибока, уже не про симптоми й проблеми, а про бажані якості вашої дитини.

«Школа навиворіт» — абсолютно практична й зрозуміла на перший погляд, але під час роботи з нею відкриваються нові й нові змісти. Це книга — діагностика стану дитину в школі, її вміння впоратися із ситуаціями, що виникають; це книга — домашній психолог, коли дитина може сама у будь-який момент до неї звернутися; це книга — генератор нових ідей, коли читаєш багато різних варіантів розв’язання однієї ситуації, то починаєш придумувати свої варіанти.

Ще раз скажу, що кожна книга в нашому асортименті відіграє свою роль, як клавіші на фортепіано, як скрипка в оркестрі.

Що вважаєте найголовнішим досягненням проекту 4Mamas?

Довіру. Нам довіряють автори, коли розділяють нашу місію та вносять часточку себе й своєї творчості в продукти проекту. Нам довіряють партнери, коли говорять «так» нашим книгам на своїх полицях. Нам довіряють тисячі батьків, які роблять усвідомлений вибір на користь гармонійного розвитку й дякують за те, що ми робимо.

Тому на сьогодні я вважаю головне досягнення проекту — це його стрімкий розвиток.

Чого вас навчили ваші діти?

Моя дитина дійсно кращий учитель для мене, щодня.

Чого навчила?

Розуміти, що вона — це не я й навіть не продовження мене:). Поважати її думку. Зупинятися й слухати. Ставити запитання. Відповідати на запитання, багато запитань). Домовлятися. Повертатися додому повністю, а не вроздріб, коли тіло вдома, а голова ще десь далеко. Що валятися на дивані можна просто так і нічого за це не буде. Опікуватися своїм станом. Мати про запас пів чайної ложечки сили. Помічати деталі. Плести браслети з резиночок. Ліпити із пластиліну зизичковичів (так називаються змії, яким дитина придумала назву). Цінувати кожен день, проведений разом.

Яку найголовнішу пораду ви дали б кожній молодій мамі?

Мабуть, це буде найкоротша порада)

Любити себе й опікуватися про свій стан, бути тут і зараз.

І тоді відкриється неймовірна внутрішня сила ухвалювати наймудріше рішення у будь-якій ситуації.