Як змінилося ваше життя з появою проекту 4Mamas?

Цей проект відкрив для «Основи» нову аудиторію — батьків — і новий жанр — книги з виховання. Довелося шукати нових авторів, які могли б простою, зрозумілою мовою писати про складні речі. Змінювати технологію підготовки книги, ураховуючи роль дизайну в цьому жанрі. Але головне — з’явилася нова команда — 4 мами, 4 співробітниці, які давно працюють разом, але вперше об’єднали зусилля в новому проекті в новому статусі — як рівноправні партнери.

Можна сказати, що бізнес отримав новий проект, а я — нову команду сподвижниць.

Чого вас навчив проект? Які нові якості ви відкрили в собі?

Проект із чотирма керівницями навчив домовлятися, що збагатило дуже корисним досвідом мою управлінську практику. Чотири людини — чотири думки, чотири різні погляди. Кожний має рацію і кожний повинен бути почутий. Уміння ухвалювати рішення у ситуації такої різноманітності — украй складне, тим паче, коли відповідь здається очевидною, і коли ти звик ухвалювати рішення одноосібно.

Що краще — компроміс або консенсус? Як довго можна обговорювати одне питання? Що важливіше: результат або відмінності, що спровокували розбіжності? Це дуже цікаве завдання: досягати синергії; перетворювати відмінності в переваги, так щоб ціле перевершувало за своєю силою й енергією суму своїх складових. Зрозуміла те, що всі ми різні, що ця різниця може бути прекрасною й продуктивною, багато в чому через цей проект.

Які ідеї з книжок 4Mamas ви втілили в життя?

Я не можу виокремити якусь ідею, бо для мене книги 4Mamas — це сплав ідей.

Я рідко що застосовую буквально. І не люблю книги-інструкції. Я люблю діставати змісти й надавати діям можливість розвиватися спонтанно, згідно з конкретною ситуацією та індивідуальністю моєї дитини.

Мені важливо зрозуміти, чому моя дитина-підліток така, чому вона так поводиться, що з нею зараз відбувається на рівні фізіології, на рівні світосприймання. Якщо я це зрозумію, слова знайдуться, і дії будуть правильними. Жодна інструкція не зробить ці слова й дії точнішими.

Узагалі поле ідей у темі психології виховання досить обмежене, як, напевно, й у будь-якій галузі знань. Різниця — у подаванні. У когось глибше, через розуміння, у когось — через практичну реалізацію, із прикладами й робочими інструментами у вигляді конкретних прийомів, форматів, матеріалів.

Але все це обертається навколо тих самих істин, аксіом, щось на зразок:

— Тату, припини виховувати, займися собою й своїм життям!

— Любов — це прийняття, довіра й підтримка.

— Менше контролю — більше спілкування й діяльної уваги…

Головне — відкритися для сприйняття нового й бути готовим змінювати себе.

Яка книга 4Mamas ваша найулюбленіша? Або та, якою ви найбільше пишаєтесь.

«Ігри й казки, які лікують»

«Книга юного підприємця»

Що вважаєте найголовнішим досягненням проекту 4Mamas?

Уміння досягати результату в умовах максимальних обмежень .

Чого вас навчили ваші діти?

Бути тут і зараз. Отримувати задоволення від процесу спілкування. Цінувати хвилини. А ще — терпіння й безстрашності. Коли виховуєш двох хлопчиків, останнє особливо необхідно.

Яку найголовнішу пораду ви дали б кожній молодій мамі?

Припиніть турбуватися й будьте щасливими поруч із вашими дітьми.