Навіть люблячі батьки під час сварки іноді втрачають контроль над своїми словами і зопалу можуть сказати щось, що дитина запам’ятає на все життя.

Пропонуємо вашій увазі найбільш поширених і найбільш небезпечних для дитячої психіки 10 фраз. Як розуміють їх діти? Як вони впливають на дітей?

1. «Іди з очей моїх! Усі нерви вже на межі! Іди, щоб я тебе не бачила!» — «Я псую мамі життя, заважаю їй. Я їй не потрібен. Я винен перед батьками за те, що заважаю жити їм щасливим життям». Результат — пригніченість, відчуття непотрібності.

2. «Ти знову завинив! Перепрошуй!» — «Я винний. Я все роблю не так. Так не чесно. У мене ніхто не перепрошує, а я повинен це робити». Результат — невпевненість у собі, відчуття несправедливості, недовіра.

3. «У всіх діти як діти, а ти…» — «Хтось для батьків кращий, ніж я. Цей хтось для них дорожчий і важливіший. Я не такий, як потрібно». Результат — ревнощі, 4. «Ти можеш хоч щось зробити так, як потрібно?! Постійно ти робиш усе не так!» — «Я ні на що не здатен. У мене нічого не виходить. Я невдаха». Результат — невпевненість у собі та своїх силах, боягузтво, сором’язливість.

5. «Ми стільки на тебе витрачаємо грошей!» — «Я винен батькам багато грошей. Мене вони не люблять. Я виросту, віддам їм усе, поїду і більше ніколи сюди не повернуся». Результат — остаточне псування відносин.

6. «Будеш робити так, як я кажу. А ні, то віддам тебе в інтернат (іншим батькам, міліції, бабаю тощо)!» — «Я боюсь, я не хочу. Мене не люблять і хочуть віддати комусь». Результат — відчуття страху зробити щось не так, а також перед чужими людьми.

2589-mama-vospityvaet-doch

7. «Чи мало чого тобі хочеться! Перехочеться!» — «Моя думка нікому не потрібна. Мене тут взагалі не сприймають». Результат — втрата власного «Я», невпевненість.

8. «Ти невдаха! Ти тупий! Ти дурень!» — «Я невдаха, я тупий, я дурень». Результат — невміння постояти за себе, невміння досягати поставленої мети.

9. «Який же противний! Точна копія діда (баби, батька, тітки)!» — «Дід (баба, батько, тітка) поганий, і я також». Результат — відраза до діда (баби, батька, тітка) або бажання навпаки шукати в них негативні риси і копіювати на зло.

10. «Одні проблеми від тебе! Що з тебе вийде? Будеш вулиці мести і то, якщо візьмуть! Ганьбиш мене!» — «Я причина всіх нещасть. Навіщо ви мене народили? Краще піти від вас, щоб не ганьбити». Результат — невпевненість, відчуття непотрібності, можлива втеча з дому.

На жаль, дорослі час від часу промовляють схожі слова. Як би було б корисно, якби вони самі почули те, що вони говорять, на свою адресу. Спробуйте записати свої «вислови» на диктофон й уважно проаналізуйте, як ви звертаєтеся до дитини, які слова говорите. На вас чекає багато відкриттів, навряд чи приємних.

Покарання необхідні, але пам’ятайте, що метою їх повинно бути збереження взаємин. Адже діти не наша власність, колись вони залишать рідний дім, і нам стане самотньо. Дуже важливо, щоб їм завжди хотілося повертатися додому, і батьківську хату асоціювали з місцем, де завжди підтримають, допоможуть, а не зустрінуть критикою і невдоволенням.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: