10 ігор для розвитку уяви, що дуже легко організувати
Уява є рушійною силою людської психіки. Саме вона допомагає творити, мріяти, спонукає до дії. Тому розвивати її вкрай важливо. Найкращий вік для такого розвитку — старший дошкільний, хоча ніщо не заважає вдосконалювати уяву і пізніше. Ми пропонуємо для цього творчі ігри, що не потребують значних зусиль чи витрат. Проводьте час з дитиною весело та корисно!
- «Космічна подорож». Для цієї гри достатньо вирізати з паперу кілька кругів різного діаметру. Запропонуйте дитині уявити, що ці круги — різні планети, а на кожній планеті мешкають особливі розумні істоти. Пропонуйте малюкові вигадати їм назви, зовнішність, намалювати їх. Можна доповнювати уяву дитини різними припущеннями, запитаннями: ці мешканці добрі чи злі? А може, вони сумні, чи мають особливий хист? Як вони ставляться одне до одного, літають у гості, у які пригоди потрапляють? Зрештою дитина створює власний космічний серіал!
- «Внутрішній мультфільм». Чудова гра тоді, коли вам потрібно чогось чекати (наприклад, у черзі до лікаря), водночас потрібно не галасувати, а давати дитині гаджет не хочеться. Просто почніть розповідати початок історії: «Літо. Полудень. Ми вийшли з дому та пішли до річки. Сонечко світить, вітерець легенько віє…». Запропонуйте дитині разом вигадати продовження. Спочатку вона розповідає, що відбувалося далі, потім ви, потім знову вона і так далі.
- «Домалюй малюнок». Дитина отримує аркуш паперу, де вже намальовані окремі предмети (наприклад, контур дерева, геометрична фігура чи взагалі абстрактні плями). Ці картинки потрібно домалювати так, щоб утворилося цілісне зображення. Головне — щоб початкові елементи зображення можна було домалювати по-різному.
Таку гру можна запропонувати на дитячому святі: роздати всім дітям по аркушу і влаштувати конкурс на найоригінальніший малюнок.
- Ліплення. З пластиліну чи сучасного тіста для ліплення можна створювати будь-що: букви, тварин, мініатюрні побутові предмети, казкових персонажів. І в тому є величезна цінність для розвитку уяви! Не сумуйте з дитиною, якщо перші фігурки виявляться незграбними; з кожним разом вони виходитимуть дедалі кращими. Зрештою дитина може створити власний казковий світ з фігурок!
- «На що це схоже?» Зазвичай у цю гру грають матусі з дітьми на зупинці громадського транспорту: разом розглядають хмарки на небі, гадаючи, на що вони схожі. Так само можна уявляти, на що схожі тіні, калюжі, крони дерев… А вдома можна запалити свічку, вилити віск у воду та пофантазувати, на що схожа застигла пляма!
- «Паперові фігурки». Для цієї гри знадобиться зібгати аркуші паперу та перев’язати нитками — ось і готові м’ячики! З них, як з елементів конструктора, можна складати будь-що. Зшивайте чи склеюйте їх і таким чином робіть фігурки химерних звірят, придумуйте новий дизайн звичних предметів. Можна додати намистини чи ґудзики замість очей та рота, і зробити сніговика. А можна прикрасити шари яскравими стрічками, блискітками та додати петельку — і готова прикраса для кімнати!
- «Стара казка на новий лад». Оберіть будь-яку відому казку, наприклад, «Червона Шапочка» чи «Колобок», і пофантазуйте на її тему разом з дитиною. Спочатку вигадайте для тих самих героїв інший фінал, чи взагалі інший сюжет. Потім у класичному сюжеті замініть героїв на власні образи: наприклад, Червону Шапочку на хлопця з м’ячиком, а Вовка — на жирафа. Третій варіант — уявити, що було б, якби ті самі герої мали інший характер, ніж у класичному варіанті: Червона Шапочка була вередливою та задерикуватою, а Вовк інтелігентним та поважним… Як змінився би розвиток подій?
- «Казки про звичайні речі». Ганс Крістіан Андерсен довів усьому світу, що можна складати чудові казки про звичні речі: іграшкового солдатика, новорічну ялинку, старий м’яч… Ви можете підхопити цю традицію! Запропонуйте дитині вигадати казки про улюблену іграшку, про капелюх, про книжкову полицю — чим дивніше, тим краще! І запишіть ці казки. Через багато років ви з дитиною перечитаєте їх з величезним зацікавленням.
- «Чарівна ниточка». У присутності дитини візьміть ниточку завдовжки 30–40 см, вмочіть у розведену водою фарбу, довільно опустіть на аркуш паперу. Притисніть зверху іншим аркушем. Потім роздивіться з дитиною відбиток від нитки та пофантазуйте: на що він схожий? Як його можна домалювати?
- «Незаселений острів». Подібно до Робінзона Крузо чи шукачів пригод з «Таємничого острова» Жуля Верна запропонуйте дитині пограти у мандрівників, які опинилися на незаселеному острові. Уявляйте, який це острів, що на ньому потрібно зробити: побудувати будинок, сплести килимок з місцевих рослин тощо. Ця гра стане чудовим приводом з’ясувати безліч деталей (наприклад, як саме плести килими?) та поглянути на звичний домашній побут інакше.