10 порад, як навчити дитину завершувати справи
Вкрай важливо ще з дитинства навчити малюка усвідомлювати, що будь-яку розпочату справу потрібно доводити до кінця.
Для того, щоб навчити дитину закінчувати розпочате, можна скористатися простими, але ефективними порадами та рекомендаціями.
- Виключіть фактор перевтоми. Якщо дитина занадто стомлюється у дитсадку, або перенавантажена у школі, вона фізично не здатна щось дороблювати. Унормуйте її навантаження.
- Упевніться, що ви завершуєте справи. Чи схильні ви часто залишати почате? Перед тим, як виховувати дитину, розберіться із власною силою волі.
- Зважайте на бажання дитини. Коли у дитини є справжній талант, але виникли труднощі у навчанні, обговоріть з нею шляхи подолання; спробуйте домовитися, щоб дитина завершила хоча б проміжний етап (наприклад, довчилася півріччя у музичній школі). Але якщо вона вперто не хоче чи нудьгує, змушення марне.
- Обговоріть із дитиною план дій.
- Продовжуйте справу на «ще трішки». Дитина швидко занудьгувала і прагне втекти гратися? Вигадайте проміжний етап, до якого слід попрацювати лише хвилинку-дві (наприклад, у розмальовці дофарбувати фігуру головного героя, а решту — після відпочинку).
- Не дороблюйте за дитиною. Інакше вона почуватиметься невдахою. Звісно, це не означає, що потрібно сказати «сам розбирайся» та зникнути. Золота середина — перебувати поряд, допомагати дитині аналізувати справу, обговорювати способи подолання перешкод.
- Подекуди будьте не тільки порадником, але й компаньйоном. Наприклад, складайте конструктор разом «на рівних». Доводячи справу до кінця вдвох, ви привчаєте дитину до цієї норми. Чудовий варіант — парні ігри з чітким фіналом на зразок шахів.
- Винагороджуйте. Перш за все це усне схвалення, або дрібні сюрпризи, адекватні масштабу справи.
- Поясніть, що невдалі спроби — це нормально. Зазвичай дитина (та й дорослий) облишає справу тоді, коли не може зробити все правильно. Але неможливо навчатися без помилок! Навчайте дитину не боятися їх, а міркувати: чому так сталося? Як можна уникнути?
- Доберіть героїчні приклади. У дитини є улюблений герой чи героїня мультфільму, а у підлітка кумир зі світу кіно чи спорту? Надихайте брати приклад з улюбленця у наполегливості!
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: