17 порад змученим батькам близнюків
Близнюки у культурі огорнуті міфічним ореолом: дві людини з однаковим обличчям, які завжди поруч, є героями легенд, книжок та фільмів. Як же виховувати таких малюків? Загалом як і звичайних, але батьки близнюків мають брати до уваги певні особливості своїх дітей.
- Зазвичай близнюки народжуються раніше терміну на кілька тижнів. Тому матусі варто мінімум за місяць до народження потурбуватися про речі, які потрібно взяти до пологового будинку.
- Завчасно домовтеся з рідними та друзями, щоб вони могли хоча б інколи перебувати з дітьми, адже ви потребуватимете відпочинку від подвійного навантаження. Знайдіть няню. Не бійтеся делегувати татові обов’язки — насправді чоловік не може лише годувати грудьми, з рештою він цілком здатний упоратися за невеличкої практики.
- Перші місяці найскладніші, стане легше, коли в немовлят налагодиться графік сну та годування. Привчайте їх засинати водночас, і не на руках, а одразу в колисці.
- Як їх розрізняти? Можливо, у ваших близнят знайдуться дрібні відмінності на зразок родимок. Близько чверті близнюків — «дзеркальні»: наприклад, один має родимку на лівій щоці, інший таку саму родимку на тому самому місці, але на правій щоці. Поки малята не можуть самостійно одягатися, найпростіше розрізняти їх за допомогою речей на зразок «іменних» футболок чи светриків.
- Не очікуйте від дітей нічого. А особливо гарної поведінки, досягнень у якихось сферах — насправді буде інакше. Іноді навіть краще.
- Не вимагайте порядку. Малі близнюки, які щойно починають ходити та пізнавати світ, — безстрашні відчайдухи, які за одну хвилину створять безлад будь-де. Звісно, ви будете їх виховувати, але про ідеальну чистоту доведеться забути надовго.
- Близнюки емоційно підживлюють одне одного, і якщо один надто збуджений, починає галасувати і другий (а у кого трійня, й третій!). Найпростіше, що можна зробити, аби їх заспокоїти, — розвести по різних кімнатах. Як надовго? Правило просте: скільки років, стільки хвилин наодинці.
- Затримання розвитку мовлення є типовою проблемою близнюків, іноді до 4 років вони можуть спілкуватися «власною мовою», жестами між собою. Будьте готовими до додаткових занять з корекції мовлення, частіше вивчайте вірші, чистомовки.
- Не давайте одному близнюкові, активнішому, домінувати над тихим, стежте за «рівністю» в їхній парі.
- Спершу матусі варто дотримати принципу «одночасного спілкування», щоб не порушувати режим дня малюків. Але поступово слід привчати дітей до розподілення уваги: матуся грає з одним малюком, а тато з іншим, або по черзі. Так само, як ви привчаєте дітей ділитися солодощами або іграшками, привчайте ділитися й матусиною увагою.
- Соціалізація необхідна всім дітям, а близнюкам — удвічі. Діти, які були разом ще до народження, створюють ніби свій мікросоціум, звикають спілкуватися лише між собою, через що утруднюється їхня інтеграція до дитячого колективу. Тому з двох-трьох років привчайте малюків грати з іншими дітьми на дитячому майданчику, або попрохайте виховательку у дитсадку залучати їх до ігор таким чином, щоб близнюки виконували парні вправи не лише між собою.
Я — не ти! Виховуємо індивідуальність
Становлення індивідуальності є особливим пунктом у вихованні «однакових» дітей. Стереотип, що близнюки мають однаково вдягатися та мати однакові іграшки, вже неактуальний. Чому? На жаль, коли між двома людьми з дитинства формується надто тісний зв’язок, у дорослому житті їм значно важче спілкуватися: налагоджувати романтичні стосунки, працювати у різних колективах.
- Виберіть для близнюків несхожі за звучанням імена. Обираючи подібні імена дітям, важче відокремити власну індивідуальність.
- Намагайтеся не називати дітей безликим «близнюки!», кличте їх на ім’я.
- Важливо привчати малят, що інше — не означає гірше чи краще. Наприклад, іграшка просто інша, зі своїми властивостями.
- Формувати індивідуальність ефективно через схвалення. Підкреслюйте у дітях різні риси: «Оленка така охайна, а Маринка надзвичайно вигадлива!». Звісно, ці риси не повинні бути негативними. Заохочуйте бажання малюків одягтися по-різному, обрати різні іграшки, але без суперництва.
- За можливості вигадуйте малюкам «індивідуальні програми» відпочинку: наприклад, матуся з одним малюком іде до лялькового театру, а тато з іншим — у парк. Уміння перебувати окремо стане в пригоді близнюкам вже у підлітковому віці, коли налагодяться перші романтичні стосунки.
- Коли настане час йти до школи, порадьтеся із самими дітьми: чи хочуть вони піти у один клас? Загалом для формування індивідуальності краще, щоб вони змогли ходити у різні класи і сформувати кожен своє коло спілкування.
Близнята — це подвійне навантаження, але матусі одностайно стверджують, що це й подвійна радість. І жодної нудьги!
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: